Patroni roku 2023

Wojciech Korfanty

20 kwietnia 2023 roku przypada 150. rocznica urodzin wybitnego polityka, myśliciela społecznego i publicysty na stałe związanego z chrześcijańską demokracją. W czasach II Rzeczypospolitej był członkiem Naczelnej Rady Ludowej, kierującej zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, a następnie dyktatorem III Powstania Śląskiego. W drugiej połowie 1923 r. pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa.

Jerzy Nowosielski

W 2023 roku przypada stulecie urodzin wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Nowosielski uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej.

Wisława Szymborska

W 2023 roku świętować będziemy 100. rocznicę urodzin laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują  w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne.

Jan Matejko

W 2023 roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci słynnego malarza, który konsekwentnie prezentował postawę obywatelskiej służby narodowi. Jego celem było ukazanie w dziełach sztuki przyczyn upadku I Rzeczypospolitej oraz przypomnienie jej chlubnej przeszłości i dawnej potęgi. W ten sposób przekonywał Polaków żyjących pod zaborami o wartości ich kulturowego dziedzictwa i podtrzymywał dążenia do odzyskania niepodległości.

Aleksander Fredro

W 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin słynnego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej.

Paweł Edmund Strzelecki

W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa. Jako pierwszy Polak  okrążył samodzielnie kulę ziemską. Badał tereny Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

Aleksandra Piłsudska

Rok 2023 będzie rokiem sześćdziesięciolecia śmierci działaczki niepodległościowej, członkini Polskiej Organizacji Wojskowej i Polskiej Partii Socjalistycznej, odznaczonej za męstwo orderami Virtuti Militari, Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości.

Maurycy Mochnacki

13 września 2023 roku przypada 220. rocznica urodzin konspiratora, dziennikarza, krytyka literackiego, pianisty, członka niemal wszystkich ówczesnych tajnych sprzysiężeń przeciw Rosji w Warszawie, żołnierza Powstania Listopadowego, odznaczonego Virtuti Militari. Po upadku powstania został zmuszony do emigracji: carat skazał go zaocznie na śmierć przez powieszenie.

Jadwiga Zamoyska

W listopadzie 2023 r. upłynie sto lat od śmierci współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.

Mikołaj Kopernik

19 lutego 2023 roku upływa 550 lat od urodzin wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Jego najsłynniejsze dzieło – „De revolutionibus orbium coelestium” –wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych. W nauce światowej uważany jest za twórcę metody naukowej w dociekaniu prawdy.

Szkolni bibliotekarze.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej do obejrzenia gazetki „ Patroni roku 2023”.

Skip to content