Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Książka moim przyjacielem – kilka słów dlaczego warto czytać książki dzieciom?

Wielu rodziców szuka często kosztownych i czasochłonnych sposobów, by dzieci lepiej i szybciej się rozwijały. Tymczasem łatwym, bezinwestycyjnym sposobem na osiągniecie tego celu jest codzienne czytanie. Warunkiem powodzenia tej metody jest dobra wola dorosłych i ich motywacja do codziennego czytania.   

Dlaczego warto czytać dzieciom:

1.Książki wpływają na rozwój wyobraźni dziecka

A wyobraźnia bezpośrednio łączy się z kreatywnością, tak bardzo pożądanej w dorosłym życiu.

2.Słuchanie bajek rozwija inteligencję

Słuchając bajek dzieci poznają nowe wyrazy –  wzbogacają słownictwo i uczą się poprawnej budowy zdań, poprawnego brzmienia wyrazów. Czytanie dziecku na głos zachęca ponadto do samodzielnej nauki czytania.

3.Książki edukują

– uczą odróżniać dobro od zła,
–  to świetny sposób na rozmowy o postawach moralnych,
– dostarczają wiedzy o świecie, różnych dziedzinach życia.

4.Czytanie książek uczy empatii

Zdolność współodczuwania i postawienie się na czyimś miejscu jest bardzo ważna w codziennym życiu społecznym. Dzieci również muszą się tej umiejętności nauczyć. Książki będą do tego doskonałym narzędziem.

5.Czytanie dziecku na głos może przyspieszać rozwój mowy

Pod warunkiem, że wybierzemy książki dopasowane do wieku naszej pociechy. Dzieci uczą się przez naśladownictwo.

6.Książki rozwijają umiejętności komunikacyjne

Pozwalają dziecku odnaleźć się w wielu rolach: kolegi, ucznia, brata, itd. Podpowiadają więc, jak porozumiewać się z rówieśnikami czy poradzić sobie z nieporozumieniami i kłótniami.

7.Literatura uczy dobrego zachowania

Wielu z bohaterów książek może być wzorem do naśladowania, uczą dobrych manier, zwracania się do innych z szacunkiem, pamiętania o zwrotach grzecznościowych.

8.Czytanie książek rozbudowuje pamięć dziecka

Dzieci uwielbiają powtarzalność, dlatego często proszą o kilkukrotnie czytanie tej samej książeczki, nawet jeżeli opowiadaną historię znajdą już doskonale. Dzięki temu mogą ćwiczyć pamięć, która z pewnością przyda im się na lekcjach.

9.Czytanie dziecku na głos zacieśnia więź między rodzicem, a dzieckiem

Zachęcam do włączenia się do akcji: rodzinne czytanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Na stronie http://www.rodzinneczytanie.pl/do-czytania-dzieciom znajdą Państwo propozycje książek, które warto czytać z dziećmi.

Beata Mądra

Skip to content