Aktualności ze szkolnej biblioteki

KONKURS „COŚ Z NICZEGO”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs dla klas I- VIII. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wykonanie pracy z materiałów z recyclingu i oddanie do biblioteki szkolnej w terminie obowiązującym w niniejszym regulaminie.

Regulamin konkursu:
Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna

Cele:
Propagowanie postaw proekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych.
Rozwijanie zdolności manualnych i twórczej wyobraźni dziecka.
Popularyzowanie działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

Adresaci:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie
Podgórnym

Tematyka
1. Konkurs przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV- VIII
2. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.
3. Prace mogą być wykonane w dwóch kategoriach:

  • zabawka ekologiczna,
  • przedmiot użyteczny np: wazon, obrazek, ozdoby.

4. Udział w konkursie oznacza udzielenie organizatorowi prawa do publicznej prezentacji zgłoszonej pracy (strona szkoły).

Miejsce oddawania prac: Biblioteka szkolna
Termin oddawania prac: do 31 października 2021 roku
Ogłoszenie wyników: 20 listopada 2021 roku

Zasady uczestnictwa:
Uczniowie przynoszą do biblioteki wykonaną pracę
Praca powinna być czytelnie podpisana : nazwisko, imię oraz klasa.
Prace zostaną ocenione przez jury, składające się z nauczycieli bibliotekarzy. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni .

Renata Knaś , Jolanta Siwczak – nauczyciele bibliotekarze

 

Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 2 rośnie i rośnie

Z wielką radością informuję, że  nasza biblioteka szkolna cały czas się „rozwija” tzn. zakupiliśmy wiele nowych lektur  dla klas I-VI. Również rozbudowuje się dział „Literatury dla dzieci młodszych” , a dzieje się to w dużej mierze poprzez dary, które  ofiarowują uczniowie klas starszych i ich rodzice.

Zatem prosimy  ponownie o przejrzenie swoich domowych biblioteczek i selekcję książek. Jeśli znajdziecie tam dobre książki, która wam się już nie przydadzą, przynieście je do nas.

Wasze szkolne bibliotekarki

Świąteczne Warsztaty Origami

Dwa tygodnie przed świętami w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty origami. Uczennice klasy piątej z zapałem uczyły się robić gwiazdę świąteczną w technice Origami Modułowe, a także poznały tajniki wykonane składanki Piekło-Niebo , która jest bazą wykonania Mikołaja. Wykonane prace będą zdobić sale lekcyjne.

Jolanta Siwczak

origami

W ostatnich dniach biblioteka szkolna zakupiła kilkaset egzemplarzy lektur dla klas IV- VIII. Są to lektury obowiązkowe, które będą omawiane na lekcjach j. polskiego oraz część z lektur uzupełniających. W opracowaniu technicznym w/w książek pomagają mi niezastąpieni dyżurni i ochotnicy z klas gimnazjalnych. Uczniowie bardzo chętnie stemplują i owijają książki w folię, mając świadomość ,że będą one służyły już od września ich młodszym koleżankom i kolegom, a czasami własnemu rodzeństwu!
Jolanta Siwczak

Szkolna biblioteka w tym roku nieco zmieniła swe oblicze. W związku z przekształceniem gimnazjum w szkołę podstawową również to miejsce należało przystosować dla uczniów klas młodszych.

W październiku i listopadzie pojawiły się nowe regały na książki, stolik i krzesełka dla małych czytelników. Zakupiono lektury dla klas pierwszych  i drugich oraz wiele książeczek do działu „Literatura dziecięca”, które już kuszą pierwszaków. Na razie nieliczna, (ale zawsze!) grupa dzieci wypożycza książki.  Pozostali uczniowie klas pierwszych zaczną  tu przychodzić, gdy odbędzie się pasowanie na czytelnika. A nastąpi to już niedługo!

Tak wygląda biblioteka po zmianach.

biblioteka

                                                    Jolanta Siwczak


Biblioteka zaprasza!

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w zajęciach origami, które odbędą się w bibliotece szkolnej 6-8 grudnia. W tych dniach na dużej przerwie o godz.12.50 nauczymy się jak zrobić ozdoby świąteczne.

Informuję również o zakupie nowości z literatury młodzieżowej i zachęcam do korzystania z naszej oferty książkowej.

Jolanta Siwczak


Przyjaciele biblioteki – uczniowie kl. III A i inni

Dziś chciałabym przedstawić wszystkim uczniów klasy 3A, którzy już kolejny rok udzielają się w bibliotece szkolnej. W tym roku ze względu na nawał pracy związanej z opracowywaniem podręczników,  ta pomoc jest szczególnie ważna. Uczniowie klas trzeciej ,ale także z klas II i VII poświęcają swoje przerwy aby dyżurować w bibliotece. Jedni porządkują  książki na półkach, inni układają karty książek w specjalnych pudełkach, a jeszcze inni pomagają mi owijać książki w folię.  Uczniowie starszych  klas jeszcze nigdy nie odmówili mi pomocy. Obecnie pracują przy opracowywaniu zakupionych i podarowanych do biblioteki książek dla dzieci z klas młodszych.

Pewna grupa uczniów klasy 3A znalazła tu też odpowiednie miejsce do nauki.  Przychodzą oni gromadnie  w czasie dużych przerw- szczególnie przed sprawdzianami. I wtedy odpytują się nawzajem z treści i zagadnień oraz  tłumaczą sobie problemy sprawiające trudności.  Widać, że ta klasa to zgrany i odpowiedzialny zespół. Klasie 3A składam serdeczne podziękowanie za pomoc , a uczniom i wychowawczyni tej klasy p. Bogumile Wesołowskiej  życzę samych sukcesów.

Jednocześnie dziękuję  wszystkim pozostałym uczniom za ich wkład pracy i zachęcam do dalszej pomocy w bibliotece, bo następne książki już czekają!

Na zdjęciach:

– dyżurni ( trzeci rok) z kl. IIIA –  Dawid Konieczny i Tymoteusz Bera

– grupa osób z kl. IIIA i IIID (m. in. Rutka Maria, Jakub Boruta) owijających książki dla maluchów

– przerwa w bibliotece „pilnych” uczniów z kl. III A i innych

                                                                          Jolanta Siwczak


WOLONTARIAT I BIBLIOTEKA SZKOLNA

ogłaszają

zbiórkę książek  dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Masz książki , których już nie potrzebujesz?

Zbiórka książek

Podziel się  nimi z młodszymi kolegami i koleżankami.

Prosimy o przynoszenie do biblioteki książek czystych

i w dobrym stanie.

Każda książka zostanie oklejona nalepką z nazwiskiem darczyńcy.

Zbiórka książek

 


Nowy rok  w bibliotece szkolnej

     Inauguracja nowego roku szkolnego za nami. Ale wytężona praca w bibliotece szkolnej rozpoczęła się już w wakacje.  Pod koniec sierpnia ok. 10-osobowy zespół nauczycieli pod kierunkiem niżej podpisanej  zajął się opracowywaniem podręczników dla uczniów. Książki należało wypakować, sprawdzić pod kątem ilościowym i zgodności z zamówieniem oraz ostemplować i nadać im numery zgodnie z księgą inwentarzową. W tym roku nowe podręczniki i ćwiczenia z dotacji celowej finansowanej przez rząd otrzymali uczniowie klas I i VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Razem ok. 4500 egz. nowych książek!

Prace w bibliotece
Prace w bibliotece

Uczniowie klas II gimnazjum (135 osób) wypożyczyli książki, z których w ubiegłym roku szkolnym korzystali ich starsi koledzy. Tak więc przez bibliotekę szkolną przeszło ok. 450 zestawów podręczników i ćwiczeń – a  każdy liczy po ok. 15 egz.

Prace w bibliotece

    Pierwsze paczki z podręcznikami zaczęły przychodzić w lipcu, większość dotarła w sierpniu, a ostatnie niedobitki (braki i  pomyłki – docierają do tej pory).

Prace w bibliotece

Piszę o tym, żeby wyjaśnić wszystkim zainteresowanym  dlaczego do tej pory nie ma ćwiczeń z j.angielskiego dla kl. II gimnazjum?  Bo przysłano inne niż zamawialiśmy i czekamy na wymianę. W takiej sytuacji trzeba monitować i …cierpliwie czekać. Najważniejsze, że na dzień 4 września zestawy podręczników zostały skompletowane i już od następnego dnia były wydawane przez wychowawców.

Prace w bibliotece

W związku z przekształceniem gimnazjum w szkołę podstawową zmiany widać też w bibliotece szkolnej. Pojawiły się niskie stoliczki z krzesełkami, kanapa i poduchy dla najmłodszych. Planujemy aby w tym miejscu odbywały się spotkania z najmłodszymi, w trakcie których będą mogli słuchać bajek i ciekawie spędzać czas.

                                                                                      Jolanta Siwczak


ROK SZKOLNY 2016/2017


Warsztaty origami w bibliotece szkolnej

W dniach 6 i 7 kwietnia br. na dużych przerwach w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty origami o tematyce świątecznej. Tym razem prowadzącym warsztaty był uczeń kl. III C Bartek Zwoliński, który zaproponował wspólne wykonanie figurek Zająca i Kury. Uczestnicy warsztatów zebrali się w czytelni, przy komputerach. Najpierw obserwowali kolejne etapy wykonania figurki na filmie, później korzystali ze wskazówek Bartka i… udało się. Każdy wyszedł z biblioteki z wykonaną przez siebie figurką.

Warsztaty origami

Jolanta Siwczak


Spotkanie z pisarką

Dnia 5 kwietnia uczniowie k. I B pod opieką p. Jolanty Siwczak i Joanny Kraczkowskiej byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Tarnowie Podgórnym, gdzie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Ewą Nowak. Ewa Nowak to popularna pisarka książek młodzieżowych. Napisała m.in. „Wszystko, tylko nie mięta”, „Diupa”, „Lawenda w chodakach” i wiele, wiele innych ciekawych książek. Ta popularna pisarka publikuje również swoje felietony w czasopiśmie młodzieżowym „Victor gimnazjalista”.

Spotkanie z autorką okazało się rewelacyjne. Pani Ewa Nowak opowiedziała o początkach swojej pracy, o tym jak powstają jej książki . Uczestnicy spotkania zadawali mnóstwo pytań dotyczących pracy pisarza, na które p. E. Nowak wyczerpująco odpowiadała.

Na koniec zdradziła przepis na książkę:

P+P=P: czyli Pomysł + Postać = Powieść.

Jolanta Siwczak

Uczniowie

Jolanta Siwczak


Laureatką Konkursu  „Wiosenne przebudzenie” została uczennica kl. III C Anna Pietrzak i tym samym zakwalifikowała się do  etapu  gminnego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy


KONKURS NA RECENZJE KSIĄŻKI ROZSTRZYGNIĘTY!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że konkurs na recenzje książki został rozstrzygnięty.

Wszystkie recenzje były ciekawe, napisane poprawnie pod względem formy i zadowalające językowo.

Komisja w składzie:

  1. Jolanta Siwczak
  2. Justyna Chudyka – Dobies
  3. Jadwiga Szor- Skowronek zdecydowała o przydziale nagród.

I miejsce – Julia Rumbuć- recenzja książki Marii Paszyńskiej – „Cień sułtana”

II miejsce – Stanisław Jarocki – recenzja książki Agathy Christie „ Czarna kawa”

III miejsce – Bartosz Zwoliński – recenzja książki Karola Maya „Winnetou”

Wręczenie nagród odbędzie się w piątek 17 marca o godz. 13.00 w bibliotece szkolnej. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Organizatorki


Przypominamy o trwającym konkursie na recenzje ulubionej książki. pierwsze prace już wpłynęły! Termin upływa 5 marca.

Jolanta Siwczak


WIOSENNE PRZEBUDZENIE

Biblioteka Gimnazjum im. Integracji Europejskiej ogłasza eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wiosenne Przebudzenie”. Odbędą się one 17 marca 2017 roku. Aby wziąć udział w konkursie, należy przygotować recytację wiersza i fragmentu prozy. Proponowane teksty, spośród których uczniowie mogą dokonać wyboru, znajdują się w bibliotece szkolnej.

Zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w konkursie przyjmują nauczycielki języka polskiego i bibliotekarka.

Regulamin konkursu:

  1. Organizatorzy etapu szkolnego konkursu – nauczycielki języka polskiego i bibliotekarka.
  2. Cele – promocja czytelnictwa

– uwrażliwienie na piękno utworów literackich

– krzewienie kultury słowa.

  1. Adresaci – uczniowie klas I-III gimnazjum.
  2. Tematyka – różnorodność ujęcia tematyki wiosennej w poezji i prozie.
  3. Forma pracy – recytacja utworów (ich fragmentów) przed jury konkursowym.

Miejsce przeprowadzenia eliminacji – biblioteka szkolna.

Termin zgłaszania chętnych – 13 marca 2017.

Ogłoszenie wyników – 17 marca 2017 r.

Zasady uczestnictwa – uczestnicy konkursu recytują z pamięci wybrany przez siebie wiersz i fragment prozy. Łącznie wystąpienie ma trwać około 5 minut.

Komisja przy ocenie wystąpienia będzie brała pod uwagę:

– dobór repertuaru

– opanowanie pamięciowe tekstu

– dykcję

– interpretację

– ogólne wrażenie artystyczne

Zwycięzcy zostaną nagrodzeni!

ZAPRASZAMY I   ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU

Jolanta Siwczak


Skip to content