Doradztwo zawodowe

Nabór Jak wspomagać dziecko w wyborze zawodu? Ścieżki kształcenia Ranking szkół średnich LO Ranking szkół średnich technika Barometr zawodów Program wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego Wewnątrz szkolny system doradztwa zawodowego

Szanowni Rodzice!

Przed dziećmi trudna decyzja dotycząca wyboru szkoły i zawodu. W naszej szkole uczniowie przygotowują się do tego zadania w czasie zajęć z doradztwa zawodowego. Dla klas 7 jest to 10 godzin obowiązkowych zajęć, w czasie, których realizują następujące tematy:

 1. Zainteresowania.
 2. Zdolności i umiejętności.
 3. Mocne i słabe strony.
 4. Temperament.
 5. Predyspozycje zawodowe.
 6. Wartości w moim życiu.
 7. Praca jako wartość w życiu człowieka.
 8. Motywacja.
 9. Role grupowe.
 10. Świat zawodów.

W klasie 7 szkoły podstawowej uczniowie poznają samych siebie (swój temperament, predyspozycje, mocne strony itp.), a w klasie 8 zapoznają się z możliwościami wyboru dróg edukacyjnych, podejmują ostateczną decyzję o wyborze szkoły i zawodu, kreślą swoją ścieżkę kariery. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Talentów, która prowadzi zajęcia z uczniami i rodzicami klas 7, 8, określając predyspozycje zawodowe i indywidualną ścieżkę kariery każdego ucznia. Rodzice po skończonych zajęciach mogą porozmawiać z trenerem na temat swojego dziecka. Każdego roku dla klas 8 organizujemy Forum Otwartej Szkoły. Są to spotkania z przedstawicielami szkół średnich z Poznania i okolic.

Uczniowie oraz Rodzice mogą także korzystać z pomocy doradcy zawodowego, pedagoga szkolnego, psychologa oraz wychowawców na terenie naszej szkoły.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży oraz Rodziców proponujemy o zapoznanie się z informacjami zawartymi na kilku stronach internetowych.

1.Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu cdzdm.pl na tej stronie znajdziecie Państwo

 • informacje o szkołach ponadgimnazjalnych ( schemat szkolnictwa, ranking szkół, mapę poznańskich szkół)
 • informacje o zawodach (informator, nowe zawody)
 • rekrutacja ( zestawienia punktowe, terminarz rekrutacji, wzór karty pomocniczej, zasady przeliczania punktów, zainteresowanie oddziałami itp.)

2.Kuratorium Oświaty w Poznaniu www.ko.poznan.pl

3.Okręgowa Komisja Egzaminacyjna www.oke.poznan.pl

4.Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) www.koweziu.edu.pl

Ranking szkół średnich

1.www.licea.perspektywy.pl

2.www.technika.perspektywy.pl

Skip to content