Doradztwo zawodowe

Nabór Jak wspomagać dziecko w wyborze zawodu? Ścieżki kształcenia Ranking szkół średnich LO Ranking szkół średnich technika Barometr zawodów Plan doradztwa zawodowego Program doradztwa zawodowego

Szanowni Rodzice!

Przed dziećmi trudna decyzja dotycząca wyboru szkoły i zawodu. W naszej szkole uczniowie przygotowują się do tego zadania w czasie zajęć z doradztwa zawodowego. Dla klas 7 jest to 10 godzin obowiązkowych zajęć, w czasie, których realizują następujące tematy:

 1. Zainteresowania.
 2. Zdolności i umiejętności.
 3. Mocne i słabe strony.
 4. Temperament.
 5. Predyspozycje zawodowe.
 6. Wartości w moim życiu.
 7. Praca jako wartość w życiu człowieka.
 8. Motywacja.
 9. Role grupowe.
 10. Świat zawodów.

W klasie 7 szkoły podstawowej uczniowie poznają samych siebie (swój temperament, predyspozycje, mocne strony itp.), a w klasie 8 zapoznają się z możliwościami wyboru dróg edukacyjnych, podejmują ostateczną decyzję o wyborze szkoły i zawodu, kreślą swoją ścieżkę kariery. Współpracujemy z Fundacją Rozwoju Talentów, która prowadzi zajęcia z uczniami i rodzicami klas 7, 8, określając predyspozycje zawodowe i indywidualną ścieżkę kariery każdego ucznia. Rodzice po skończonych zajęciach mogą porozmawiać z trenerem na temat swojego dziecka. Każdego roku dla klas 8 organizujemy Forum Otwartej Szkoły. Są to spotkania z przedstawicielami szkół średnich z Poznania i okolic.

Uczniowie oraz Rodzice mogą także korzystać z pomocy doradcy zawodowego, pedagoga szkolnego, psychologa oraz wychowawców na terenie naszej szkoły.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży oraz Rodziców proponujemy o zapoznanie się z informacjami zawartymi na kilku stronach internetowych.

1.Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu cdzdm.pl na tej stronie znajdziecie Państwo

 • informacje o szkołach ponadgimnazjalnych ( schemat szkolnictwa, ranking szkół, mapę poznańskich szkół)
 • informacje o zawodach (informator, nowe zawody)
 • rekrutacja ( zestawienia punktowe, terminarz rekrutacji, wzór karty pomocniczej, zasady przeliczania punktów, zainteresowanie oddziałami itp.)

2.Kuratorium Oświaty w Poznaniu www.ko.poznan.pl

3.Okręgowa Komisja Egzaminacyjna www.oke.poznan.pl

4.Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZIU) www.koweziu.edu.pl

Ranking szkół średnich

1.www.licea.perspektywy.pl

2.www.technika.perspektywy.pl

Skip to content