Zastosowanie druku 3D na lekcji biologii

Dzięki drukarce 3D, otrzymanej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, nauczyciel biologii w naszej szkole p. Marta Szymkowiak-Szczotka wzbogaciła swoją bazę pomocy dydaktycznych o kilkanaście modeli zwierząt wydrukowanych dzięki współpracy z nauczycielem informatyki p. Maciejem Perzem, który je wydrukował.

Korzystając z okazji otrzymania nowych modeli w pracowni biologicznej powstała bardzo ładna i ciekawa wystawa wydrukowanych pomocy. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie mieli możliwość dotknięcia każdego modelu, szczególnym zainteresowaniem cieszył się model kapibary, wydrukowane zwierzęta otrzymały różne imiona.

Na lekcje biologii i przyrody możemy wydrukować o wiele więcej, na przykład modele narządów wewnętrznych, kości, czy nawet kompletny szkielet. Oczywiście potrzeba na to dużo czasu, a jeśli zależy nam na anatomicznej dokładności, to parametry druku muszą być idealnie dopasowane. Co ciekawe, takich modeli coraz częściej używa się również na uniwersytetach.

Ogranicza nas tylko wyobraźnia i czas. Tak właśnie czas, drukowanie modeli to długotrwały proces trwający często od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin.

Maciej Perz

Marta Szymkowiak-Szczotka

 

Skip to content