Świąteczne , Mikołajkowe warsztaty origami

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż.  W naszej szkole pojawiły się przepiękne, świąteczne dekoracje, zewsząd unosi się zapach piernika.

6 grudnia wszyscy uczniowie mieli możliwość skorzystać ze wspaniałych atrakcji ,jakie dla nich przygotowano!

Tematem warsztatów przygotowanych i prowadzonych przez szkolne bibliotekarki z pomocą „Instruktorów” z klasy V B było wykonanie gwiazdy i Mikołaja z papieru.

W warsztatach uczestniczyło kilka klas z edukacji wczesnoszkolnej i wszyscy chętni z klas starszych.  Salę nr 159 tego dnia odwiedziło około 150 osób!

Celem zajęć było zapoznanie się z podstawami sztuki origami, umiejętność pracy ze schematami origami i wykonanie ozdób.

Po krótkim instruktażu i przy pomocy instruktorów wszyscy wykonali swoje ozdoby. Każdy uczeń wychodził z warsztatów uśmiechnięty trzymając w ręce własnoręcznie wykonaną ozdobę.

Jolanta Siwczak i Renata Knaś


Mikołajki

 

To dzień  Świętego Mikołaja obchodzony 6 grudnia, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry.

Legenda o Św. Mikołaju: zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku 6 grudnia. Najbardziej znana była opowieść o trzech córkach.

Zgodnie z nią młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno.

Zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorałmitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.

Niech Mikołaj przyniesie Wam pełen worek szczęścia i pociechy dla serca.

 

Szkolne bibliotekarki

Skip to content