Konkurs KoALa

KONKURS MATEMATYCZNO – INFORMATYCZNY KOALA (Kombinatoryka-Algorytmika-Logika)

Pomysł konkursu matematyczno-informatycznego KOALA pochodzi od Pawła Perekietki, absolwenta informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ucząc w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, równolegle matematyki i informatyki, zaobserwował, że wśród bogatej oferty konkursów matematycznych i informatycznych brakowało w Polsce takiego, który miałby za cel popularyzować matematykę „komputerową”. Jedną z inspiracji był australijski konkurs informatyczny, organizowany od 2005 roku przez Australian Mathematics Trust.

Pan Paweł Perekietka od dwóch lat jest nauczycielem informatyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym.

Pierwsza edycja konkursu  została w roku szkolnym 2013/14 zorganizowana przez V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu jako zawody powiatowe dla gimnazjalistów. W roku 2014/15 konkurs rozszerzył zasięg na całą Wielkopolskę. Od tego roku jest też rozgrywany na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Konkurs adresowany jest dla uczniów klas podstawowych (klasy 7 i 8) i średnich, którzy lubią  rozwiązywać niestandardowe zadania matematyczne, ciekawi ich związek matematyki z informatyką. Konkurs daje uczniom większą możliwość rozwijania ich zainteresowań i umiejętności matematycznych, kreatywnego myślenia oraz doskonalenia umiejętności pracy w grupie. Obecnie organizatorami konkursu są Odział Poznańskiego Towarzystwa Matematycznego, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy 7a  stworzyli zespół 4- osobowy Team Omnibusy i podjęli decyzję o uczestnictwie w pierwszym etapie konkursu, który ma formę ligi zadaniowej, trwającej trzy tygodnie. Zespół zakwalifikował się do półfinału – jednodniowych zawodów rozwiązywania zadań w ograniczonym czasie, który miał miejsce na UAM w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły dostali się do finału tegoż konkursu. Jednak ze względu na zaistniałą sytuację, związaną z pandemią, finał konkursu w ubiegłym roku szkolnym został odwołany. W tym roku szkolnym Katarzyna Kałużna, Konstanty Markiewicz, Alicja Obstalecka, Oliwia Waroczyk, czyli nasz Team Omnibusy ponownie postanowili rywalizować z zespołami szkół podstawowych województwa wielkopolskiego w konkursie KOALA. Uczniowie tak jak w ubiegłym roku pokonali w takiej samej formie dwa etapy konkursu i zostali zaproszeni do udziału w trzecim etapie – finale, który miał charakter meczu matematycznego między trzema drużynami rozegranego w piątek 21 maja br. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu.

Zwycięzcą tego pojedynku matematycznego został nasz zespół Team Omnibusy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie Podgórnym, zdobywając I miejsce w VIII edycji konkursu KOALA w roku szkolnym 2020/21.

Jesteśmy dumni z sukcesów Kasi, Alicji, Oliwii oraz Kostka i życzymy im podobnych osiągnięć w następnych latach nauki w szkole ponadpodstawowej. Rodzicom naszych zwycięzców gratulujemy tak ambitnych, pracowitych i kreatywnych dzieci.

Wychowawczyni klasy 8a