Dzień Świętego Patryka – 17 marca

   Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, dlatego to właśnie tam najhuczniej się je świętuje. To świętego przypada na 17 marca. Symbolami tego dnia są koniczyna, zielony kolor oraz picie piwa, a także noszenie w tym dniu ubrań w kolorze zielonym. Barwa ta jest narodowym kolorem Irlandii – nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. To właśnie trójlistna koniczyna (shamrock) jest jednym z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka. Według legendy  św. Patryk użył jej, by pokazać niewiernym, czym jest Trójca Święta.

   Poza zielenią i koniczynką, jednym ze zwyczajów w Dniu św. Patryka, jest picie whiskey. Zgodnie z tradycją każdy Irlandczyk powinien skosztować szklaneczkę, określaną mianem „dzbana Patryka”.

Choć 17 marca to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie – także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

Szkolne bibliotekarki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content