Dzień Matki

Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach, dziękując im za trud wychowania. Często wręczamy im też z tej okazji drobne podarunki.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie mamy na świecie świętują tego samego dnia, Dzień Matki w Polsce i na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Większość krajów świętuje Dzień Matki w maju, ale niektóre celebrują go nawet kilka miesięcy wcześniej.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata, natomiast tylko w Polsce przypada on 26 maja. Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Prawdopodobnie wtedy właśnie po raz pierwszy świętowany był Dzień Matki – miało to miejsce w Krakowie.

Celebracja tego święta w jego obecnej formie wywodzi się  z USA i sięga początku XX wieku.

Na świecie obchodzony jest w marcu, maju, a nawet w lutym.  W niektórych państwach Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet.

8 marca Dzień Matki obchodzi się w Bułgarii, Armenii, Wietnamie,  Maroku,

Kraje arabskie w większości świętują Dzień Matki 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą niedzielę lutego. W USA Dzień Matki obchodzi się zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce i w Niemczech z okazji Dnia Matki dzieci wręczają swoim mamom laurki, kwiaty lub  słodkości.

W innych krajach jest jednak nieco inaczej. Na przykład w USA Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy i świętem narodowym. Wywiesza się flagi, organizuje pikniki i imprezy rodzinne.

W Brazylii Dzień Matki to drugie w kolejności (po Bożym Narodzeniu) najbardziej dochodowe święto. Wszystko dlatego, że mamy są tego dnia obsypywane prezentami.

We Francji mamy otrzymują tego dnia ciasto w kształcie kwiatów.

Z kolei w Indiach świętuje się z tej okazji aż 10 dni w ramach festiwalu Durga Puja, poświęconemu bogini matek. Dekoruje się tam domy, szykuje jedzenie i prezenty dla mam.

Trzy dni świętują matki z Etopii, a gwoździem obchodów Dnia Matki jest tam duży poczęstunek przygotowany przez same matki ze składników przyniesionych przez dzieci, takich jak: ser, masło, warzywa, mięso jagnięce lub wołowe.

My polecamy dobrą książkę, oto kilka propozycji na prezent z okazji tego wyjątkowego święta:

 Fatum i Furia, Lauren Groff

Dom tęsknot, Piotr Adamczyk

 Przeznaczeni, Katarzyna Grochola

Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne, Konrad Kruczkowski

Ja, Fronczewski. Piotr Fronczewski w rozmowie z Marcinem Mastalerzem

Pani zyskuje przy bliższym poznaniu. Krystyna Janda w rozmowie z Katarzyną Montgomery

Życie na pełnej petardzie, Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

Kapelusz cały w czereśniach, Oriana Fallaci

Beksińscy. Portret podwójny, Magdalena Grzebałkowska

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, Anna Kamińska

Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell, Georgina Howell

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Michał Rusinek

Ziarno. 100 sposobów na nasiona, Dominika Wójciak

Zamień chemię na jedzenie, Julita Bator

O chlebie. 45 przepisów, Eliza Mórawska

Szkolne bibliotekarki

Skip to content