Dzień Babci i Dziadka 2024

 

W Polsce   21 i 22 styczeń to wyjątkowe daty w kalendarzu – święto wszystkich Babć

i Dziadków. To dni pełne uśmiechów, radości, wzruszeń i ciepła, mimo styczniowego mrozu.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dziadka nie jest świętem międzynarodowym, co oznacza, że na świecie celebruje się go w różnych terminach.

Stany Zjednoczone i Kanada mają swój odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. W odróżnieniu od Polski, tu obchodzi się święto łączone. W krajach anglosaskich obchodzi się Narodowy Dzień Dziadków (ang. NationalGrandparents Day) w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Data ta została zatwierdzona przez kongres i prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1978 roku. Święto zyskało nawet symbol (niezapominajkę) oraz swój oficjalny hymn.

Święto dziadków w Wielkiej Brytanii (ang. Grandparents Day) przypada na pierwszą niedzielę października, czyli w 2023 roku na 1 października. Obchody wyglądają jednak podobnie jak w Polsce, organizowane są w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom i babciom i spędza się ten czas w gronie rodzinnym.

W Hiszpanii obchodzimy święto dziadków (hiszpDía del Abuelo) 26 lipca. Święto jest stosunkowo młode, ponieważ obchodzi się je od 1998 roku. Jednym z ciekawych hiszpańskich zwyczajów jest wspólne oglądanie filmu „AbueloMade in Spain”. Dziadkowie otrzymują również drobne upominki od wnuków.

We Włoszech dzień dziadków (wł. La festa dei nonni) również jest obchodzone jednocześnie i przypada na 2 października. Włosi ustanowili je dopiero w 2005 roku, więc to stosunkowo nowe święto. Włoskie święto babć i dziadków również zostało uhonorowane piosenką. Piosenkarz Walter Bassani napisał i skomponował specjalny utwór „Tu sarai”.

Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości od Swoich wnuków, radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności na każdy dzień!!!

 

Szkolne bibliotekarki.

 

Skip to content