23 stycznia – Dzień  Pisma Ręcznego

 

W dobie e-maili, i sms-ów, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Nikt lub prawie nikt nie używa już papierowych  notesów  i pamiętników.

W Dzień Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć.

Dzień Pisma Ręcznego został ustanowiony przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego.

Dlaczego 23 stycznia? Jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany był ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.

Dzień pisma ręcznego, to doskonała okazja do przypomnienia, dlaczego warto pisać ręcznie.

Otóż, takie pisanie:

  • wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego
  • sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia
  • stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych
  • uczy samokontroli i dyscypliny
  • wspomaga i ćwiczy pamięć

Pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia, ponadto pisząc ręcznie robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych i wyrabiamy sobie ładny charakter pisma.

Powszechne posługiwanie się pismem odręcznym to zaledwie chwila w historii ludzkości. Analfabetami było 90% mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 30. XX wieku co czwarty obywatel naszego państwa nie umiał czytać i pisać. Akcję likwidacji analfabetyzmu w Polsce uroczyście zakończono w 1952 roku, a więc jeszcze nieco ponad 70 lat temu odręczne pisanie było przywilejem, a nie – jak dziś – oczywistością.

Tak, wiem, że da się współcześnie żyć niemal nie pisząc ręcznie. Mamy laptopy, smartfony, aplikacje, edytory tekstu. Pomyślcie, ile radości daje nam oglądanie pamiątek po naszych babciach i pradziadkach np.: nieliczne przedmioty, trochę zdjęć i ręcznie pisane listy, pamiętniki, dokumenty. Biorąc je w dłonie jesteśmy wzruszeni, czujemy więź z tymi ludźmi. Nikt nie chciałby, aby po naszym pokoleniu zostały tylko elektroniczne ślady – dlatego namawiamy aby z powrotem pokochać pismo ręczne, cieszmy się literkami, zapełniajmy nimi notesy!

Mamy nadzieję, że  wszyscy sympatycy pisma recznego znajdą trochę wolnego czasu, by na przykład:

  • napisać kilka zdań w kalendarzu lub  planerze
  • napisać list lub kartkę do kogoś bliskiego
  • poćwiczą kaligrafię klasyczną
  • znajdą w zakamarkach biurka stare i zapomniane pióro wieczne, i spróbują, jak się takim narzędziem pisze

 

W dniu 23 stycznia zapraszamy wszystkich chętnych z klas 4-8– na dużych przerwach,  do odwiedzenia biblioteki szkolnej, aby poćwiczyć pisanie ręczne .

Szkolne Bibliotekarki

Skip to content