Wycieczka do Uzarzewa

Dnia 24.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Renaty Knaś i Joanny Kraczkowskiej odwiedzili Muzeum Przyrodniczo- Łowieckie w Uzarzewie. Muzeum powstało w 1977 roku. Usytuowane jest przy Szlaku Piastowskim w miejscowości Uzarzewo, oddalonej 15 kilometrów od Poznania. Mieści się w dziewiętnastowiecznym pałacu położonym w sześciohektarowym parku krajobrazowym o urozmaiconej rzeźbie terenu, w którym rośnie około 1000 drzew. Wśród nich sześć jest pomnikami przyrody. Drugim zabytkowym budynkiem jest stajnia-wozownia, w której od 1993 roku znajduje się ekspozycja przyrodnicza. W budynku stajni z 1865 roku mieści się stała ekspozycja „Środowiska zwierząt łownych”. Szczególnie interesująca jest prezentacja gatunków podlegających ochronie prawnej. Są to : drop, wydra, bóbr, ptaki drapieżne i łabędź niemy. Uzupełnienie wystawy przyrodniczej stanowi ekspozycja ptaków pochodzących z wielkopolskich łowisk oraz kolekcja jaj ptasich licząca blisko 200 gatunków.


Wystawy stałe
• Od kamienia do kuszy
• Dawne i współczesne metody polowań
• Broń i przybory myśliwskie
• Łowiectwo w sztuce
• Trofea łowieckie
• Środowiska zwierząt łownych
• Jak pory roku po świecie wędrowały
• Trofea egzotyczne z kolekcji Adama Smorawińskiego

Młodzi entuzjaści ekologii mieli nie tylko okazję zobaczyć zagrożone gatunki zwierząt na wszystkich kontynentach, ale również usłyszeć bardzo ważne informacje na ich temat. Przewodnik po muzeum w bardzo ciekawy sposób opowiadał o zwierzętach, a uczniowie zadawali mnóstwo pytań.

Renata Knaś

 

Skip to content