Uroczystość z okazji 11 listopada

Dnia 13 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym, odbyła się uroczystość z okazji  Dnia 11 listopada. Dzień Niepodległości uczciliśmy prezentując  dzieje historii naszego Państwa, według scenariusza Pani Tatiany Tatarskiej.  Imprezę poprowadziło dwoje siódmoklasistów: Marta Pawlicka i Mateusz Dobrzyński.  Konferansjer tego wydarzenia, przygotował również prezentację, która ilustrowała opowiadane dzieje Polski i Polaków. Kolejne wydarzenia, daty i przemówienia np. marszałka Piłsudskiego, przeplatane były twórczością poetów, piszących o naszym kraju, walce narodu w obronie wolności, poświęceniu, tolerancji, miłości i patriotyzmie . Zaprezentowane  zostały m.in. utwory I. Krasickiego, J. Jasińskiego, F. Zabłockiego, H. Zwierzchowskiego,  Śpiew z mogiły  W. Pola Ta, co nie zginęła E. Słońskiego, Polska  K. Przerwy-Tetmajera, Powstaniec R. Wilkanowicza czy Kwiaty polskie J. Tuwima. Wszystkie utwory zaprezentowali  reprezentanci kolejnych szczebli edukacji naszej szkoły, od klas siódmych do trzecich gimnazjum. Na auli szkolnej po raz pierwszy wystąpili: bliźniacze rodzeństwo Iwona i Artur Dziamscy, Aleksander Hański,  Adrian Iwanowski, Jakub Zając  a także weterani szkolnych murów Emilia Dziubaty, Mikołaj Fornalski i Michał Krzyżański, którego występy zarówno we fragmencie sztuki pt. Gałązka rozmarynu Z. Nowakowskiego, jak i roli gazeciarza kończyły się owacjami. Uczniowie świetnie się spisali opowiadając prozą i wierszem o dziejach swej ojczyzny i jej mieszkańców a nad towarzyszącą  w tle oprawą muzyczną czuwali chłopcy z Radioli pod wodzą Krystiana Siekierskiego. Usłyszeliśmy pieśni takie jak My pierwsza brygada, Wojenko, wojenko a także melodie: Rozkwitały pęki białych róż, Pierwsza Kadrowa, Polonez i  Warszawianka.  Całości dopełniał występ chóru, który otwierał część artystyczną śpiewając hymn narodowy a w dalszym toku przedstawienia przypomniał nam brzmienie Roty. Mimo, iż chórzystom bardzo brakowało obecności prowadzącej ich Pani Danuty Krusińskiej, której niestety wypadki losowe nie pozwoliły na wzięcie udziału w imprezie, rozśpiewana młodzież stanęła na wysokości zadania. Największym wyzwaniem okazało się okiełznanie sprzętów technicznych, które w pewnym momencie postanowiły przypomnieć wszystkim co znaczy złośliwość rzeczy martwych. Panowie z Radioli, idąc za przykładem polskich powstańców, nie poddali się i po stoczeniu zwycięskiego boju, brawurowo poprowadzili występy do końca przy krzepiących dźwiękach  muzyki. Usłyszeć można było utwory Paderewskiego, Chopina, Bethovena i innych ponadczasowych kompozytorów a całość imprezy zamykała piosenka Grzegorza Ciechowskiego Nie pytaj o Polskę.  Część artystyczna okazała się całkiem długa, bo dziejów naszego kraju, zaprezentowanych nawet w pigułce, nie uda się opowiedzieć w moment. Jednakże na przedstawieniu nikt nie zasnął. Mamy więc nadzieję, że było udane. Pieczę nad całością wydarzenia sprawowała polonistka Pani Olga Dragan.

Olga Dragan

Skip to content