Niezwykłe spotkanie z pisarzem

Dnia 31.05. 2023 r. gościliśmy w naszej szkole szczególną osobę – podróżnika, biografistę , autora książek dla dzieci i młodzieży – p. Łukasza Wierzbickiego.

Pisarz zabrał uczniów klas czwartych, piątych i szóstej w niesamowitą podróż po świecie śladami znanych i do dziś podziwianych ludzi. Dzieci dowiedziały się o Kazimierzu Nowaku, który

w latach 1931 -1936 przemierzył Afrykę z północy na południe rowerem, pieszo, konno, czółnem a także pociągiem. Zobaczyli interesujące zdjęcia z samotnego rejsu Aleksandra Doby, pierwszego człowieka, który kajakiem przepłynął Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent dzięki sile mięśni. Jakże sympatyczny był widok niedźwiedzia Wojtka, który przemierzał szlak bojowy z Armią Andersa w czasie II wojny światowej, a utrwalony został na filmie archiwalnym wyświetlonym przez biografistę.

Młodym widzom nie zabrakło też niesamowitych wrażeń i przeżyć, a to za sprawą niecodziennych efektów zastosowanych przez p. Łukasza Wierzbickiego. Mogli przeżyć chwile grozy, słysząc ryk dzikich zwierząt, poczuć spadające na widownię krople wody czy wcielić się w kierowcę przemierzającego dzikie wertepy…

Witalizm, optymizm i oryginalność cechowały naszego gościa, który zachęcał młodzież, by tak jak on realizowała swoje marzenia i odkrywała pasje. Spotkanie z pisarzem na długo pozostanie w pamięci dzieci, które na koniec podziękowały podróżnikowi brawami i otrzymały autografy. Być może sięgną także po jego książki: „Afryka Kazika”, „Ocean to pikuś”, „Dziadek niedźwiadek”, „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, „Machiną przez Chiny”, „Wokół świata na wariata” i po wiele innych…

Urszula Heinze

 

 

Skip to content