Erasmus+ w kraju Draculi

W dniach 10 – 16 kwietnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w czwartym spotkaniu projektowym programu Erasmus +. Tym razem gospodarzem była szkoła rumuńska w Marginie.  Zjazd przedstawicieli krajów partnerskich rozpoczęto uroczystością otwarcia, relacjonowaną przez miejscowe media.

W programie spotkania przewidziano zajęcia konkursowe z matematyki przeprowadzane w grupach, z których zwycięską okazała się grupa Erasmus+. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach z chemii i biologii na uniwersytecie w Timisoarze oraz w miejscowym Eksperymentarium. Tradycyjnie już odbyły się  warsztaty popularyzujące sztukę ludową kraju partnerskiego, a mianowicie lekcja malowania na szkle.

Organizatorzy przygotowali również  atrakcyjne wycieczki, zapoznające uczestników z historią, kulturą i walorami krajobrazowymi kraju. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu takich miejsc, jak urokliwe miasto Sibiu oraz górujący nad okolicą zamek Hunedoara. Oba znajdują się  w Transylwanii, znanej większości jako kraj Draculi. Przechadzaliśmy się ulicami rzymskiego miasta Alba Julia. Podziwialiśmy dzieło natury, jakim jest kopalnia soli SalinaTurda.

W czasie pobytu zostaliśmy zaproszeni przez nauczycieli Marginy na wieczór z kolacją i wspólnym  rumuńskim tańcem. Niespodzianką wieczoru był występ uczniów szkoły w przepięknych strojach ludowych. Młodzi artyści zaprezentowali tradycyjną muzykę  i tańce.

Na pożegnanie  wszyscy otrzymali  świadectwa uczestnictwa. Teraz przed kolejną grupą obóz naukowy na Węgrzech, który zakończy nasze dwuletnie doświadczenie projektowe.

                                                                        

                                                                                                                                                  Elżbieta Kubiak

 

Skip to content