Hiszpanie  na wymianie

Marzec  przyniósł naszym uczniom  nowe przyjaźnie. Tym razem nawiązaliśmy współpracę ze szkołą hiszpańską  Instituto de Enseňanza Secundaria Itaka w Tomares. Przyjechało do nas 18 uczniów z dwoma opiekunami.

Uczniowie hiszpańscy gościli u rodzin polskich rówieśników, jednak większość czasu spędzili w grupie na wspólnych zajęciach i zwiedzaniu. Pokazaliśmy im nasz piękny Poznań oraz pałac w Rogalinie.  Na życzenie Hiszpanów zabraliśmy ich na jednodniową wycieczkę do uroczego i otulonego śniegiem Wrocławia. Śnieg oraz kałuże pokryte taflą lodu były dodatkowym atutem Polski dla nastolatków z ciepłego klimatu. Nie obyło się bez rzucania śnieżkami i nacierania.

Na miejscu uczniowie mieli wspólną lekcję angielskiego z quizem o obu krajach oraz warsztaty plastyczne z plakatami ilustrującymi wrażenia z pobytu. Najczęściej rysowali śnieg, drzewa i kościoły, a Polskę opisywali, jako kraj ładny, spokojny i, niestety, zimny. Lokalną atrakcją dla gości był pięknie odrestaurowany pałac w Jankowicach, gdzie zostali podjęci przez Wójta Gminy Tadeusza Czajkę.

Mokre od łez nastolatek pożegnanie i uściski, którym nie było końca, przypieczętowały sukces wizyty. Otwartość gości najwyraźniej udzieliła się nam wszystkim. Miejscem ponownego spotkania będzie ciepła i niezwykła  Andaluzja.

                                                                                                                         Elżbieta Kubiak

Skip to content