DZIEŃ ZIEMI 2019 w SP Nr 2 im. Integracji Europejskiej

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków „Chrońmy nasze gatunki”.

Na świecie Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Dzień Ziemi ma na celu przede wszystkim przypomnienie ludziom na całym świecie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Dzień ten ma zmusić do refleksji nad losem naszej planty. Hasłem Dnia Ziemi 2019 jest ochrona gatunków zagrożonych. Żyjemy w okresie największego wymierania gatunków, wiele gatunków zwierząt i roślin zniknie, zanim dowiemy się  o  nich lub o korzyściach, jakie przynoszą naszej planecie.

Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody – ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole. Ten dzień obchodziliśmy pod hasłem: MOJA ZIEMIA- MÓJ DOM

Odbyły się wystawy plakatów pod hasłem: „Śmieci segregujemy – w zieleni żyjemy!”,  „Dymy, spaliny, ścieki i góra śmieci Ziemię nam szpeci!”, „Kodeks Dobrego Mieszkańca Ziemi”, a także plakaty na temat zagrożonych gatunków na Ziemi.

Uczniowie klasy VIII A  naszej szkoły przygotowali happening dla klas 1-  „Smutna Ziemia”, podczas którego wcielająca się w planetę Ziemię uczennica z wielkim smutkiem opowiadała, że nie daje sobie już rady z tą wielką górą różnych śmieci i poprosiła dzieci, żeby ją posprzątały-  dzieci uczyły się segregacji odpadów.

Młodsze dzieci przygotowały z zebranych przez siebie „darów natury”- kompozycje-„przyrodnicze obrazy”

Zwieńczeniem Dnia Ziemi było wspólne zdrowe śniadanie przygotowane przez uczniów klas: od V do VIII i uczniów gimnazjum.

Nasi uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody „Dnia Ziemi”. Dzięki takim projektom dążymy do większego, bardziej świadomego dbania o nasze środowisko.

Renata Knaś

Skip to content