Dzień Europy

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej 9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzone jest święto Starego Kontynentu.  

Europa to ogromny kontynent, zróżnicowany pod względem kultury, temperatury czy krajobrazu. Skrywa w sobie wiele pięknych, mniej czy bardziej znanych miejscy.

Jednak czy będąc rdzennymi mieszkańcami europejskiego kontynentu na pewno wiemy o nim wszystko?

 1. Najstarszym miastem w Europie, w którym wybrukowano niemal wszystkie ulice jest Florencja. Według historycznych źródeł takie ulice w mieście funkcjonują od roku 1339.
 2. Najstarsza europejska flaga wywodzi się z Danii. Tylko tam symbol narodowy nie ulegał zmianom na przestrzeni lat i różnych historycznych, mniej i bardziej znaczących dla losów kraju wydarzeń. Flaga Danii w dniu dzisiejszym jest dokładnie taka sama jak w XIII wieku.
 3. Europa stanowi zaledwie około 2% powierzchni całej ziemi.
 4. W Europie jest tylko jeden kraj, w którym w dalszym ciągu pomimo lat ogromnej walki nie została zniesiona kara śmierci – jest to Białoruś
 5. Najdłuższą europejską nazwę nosi wioska położona w Wali – Lanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.
 6. Krajem europejskim liczącym sobie najwięcej wysp (zarówno w skali Europy jak i całego świata) jest Finlandia. Jak policzyli naukowcy, znajduje się tu aż 179 584 wysp i wysepek.
 7. Obecnie w Europie spotkać się można z tylko jednym czynnym wulkanem. Jest to sycylijska Etna.
 8. Bułgaria to nie tylko raj dla turystów. Kraj cieszy się również całkowita wolnością od…komarów.
 9. Miasto zakochanych, czyli Wenecja (Włochy) powstała ze 118 wysp. Ponadto zbudowana została na bardzo bagnistej lagunie.
 10. Najwięcej wulkanów w Europie znajduje się na Islandii. Jednak żaden z nich w obecnym czasie nie jest czynny (zatem przebywanie w ich pobliżu jest niemal całkowicie bezpieczne).
 11. Największy most Europy wybudowany został w Danii. Most nosi nazwę Great Belt Bridge i rozciąga się na długości 18 kilometrów.
 12. Największym cmentarzem w całej Europie jest Ohlsdorf położony w Niemczech, a dokładniej rzecz ujmując w Hamburgu. Warto również wspomnieć, że jest to czwarty co do wielkości cmentarz świata.
 13. Choć oficjalnie jedynym czynnym wulkanem w Europie jest znajdująca się na Sycylii Etna, to jednak w Neapolu jest jeden wulkan, który choć obecnie nieczynny stanowi ogromne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Wulkan ten niemal w całości znajduje się pod wodą, dlatego jego ewentualny wybuch może zakończyć się dużą katastrofą.
 14. Szwajcarska armia to jedyna na całym świecie tego typu jednostka, w której służba wojskowa nieprzerwanie trwa przez całe życie.
 15. Ten fakt może być dla wieku niezwykle zaskakujący. Chodzi tu mianowicie i montaż pierwszych latarni, które w Europie jako pierwsze pojawiły się w…. Rumunii. W roku 1884 w tym kraju zamontowanych zostało niespełna 800 elektrycznych latarni, które niezwykle ułatwiły nocne życie ówczesnych mieszkańców.

Szkolne bibliotekarki.

Skip to content