Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Obrzędy andrzejkowe w naszym kraju mają bardzo długą tradycję, pierwsze wzmianki o nich pochodzą z szesnastego wieku!
Geneza Andrzejek jest jeszcze starsza, wiąże się z początkami kultury chrześcijańskiej. Andrzejkowe tradycje związane są przekonaniem naszych przodków, że w tym okresie na ziemię wracają duchy, które mogą odsłonić przyszłość.

Wróżby na andrzejki, które warto przygotować i sprawdzić, jaka przyszłość nas czeka. Dzięki nim nasza zabawa andrzejkowa 2023 z pewnością będzie znakomita!

• Lanie wosku- jest najpopularniejszym obrzędem andrzejkowym, który wykorzystujemy podczas wieczoru wróżb. Kiedyś używano do tego ołowiu lub cyny z ram kościelnych okien, co było symbolem trwałości związku. Przelewanie przez otwór klucza oznaczało otwarcie bramy czasu. Obecnie to tylko wesoła zabawa polegająca na odgadywaniu kształtów cienia rzucanego przez zastygły wosk.
  • Przestawianie butów – chyba wszyscy to znamy. Ustawiamy buty naprzemiennie przy ścianie przeciwległej do drzwi. Następnie ostatni but wędruje na początek i tak aż do momentu, gdy jeden z nich przekroczy próg. Jego właściciel najwcześniej stanie na ślubnym kobiercu.
  • Niezatapialna przyjaźń – każda z osób po kolei wypisuje imiona swoich najbliższych przyjaciół na małych karteczkach. Następnie wrzuca je do miski. Kolejny etap to wlanie zimnej wody do miseczki. Papierek, który wypłynie jako pierwszy, zawiera imię osoby, która pozostanie przyjacielem do końca naszych dni.
  • Wróżenie ze skórki jabłka – każdy z uczestników obiera jabłko. Ten, którego obierek jest najdłuższy, będzie  miał szczęście przez cały najbliższy rok! Dodatkowo możecie rzucić skórki za siebie i spróbować rozszyfrować symbolikę kształtu, który przybrała wyrzucona skóra.
  • Losowanie przedmiotów – przygotuj nieprzezroczysty worek i wrzuć do niego różne przedmioty-symbole. Mogą to być na przykład: obrączka, paszport, moneta, dziecięcy smoczek oraz wiele innych. Każdy z nich będzie oznaczać kolejno: rychły ślub, podróże, bogactwo, potomka. Każdy z uczestników kolejno losuje jedną z rzeczy i poznaje swoją przyszłość.

Szkolne bibliotekarki