Początek astronomicznej jesieni 


      Początek astronomicznej jesieni to  moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt równonocy jesiennej, co zdarza się 22 lub 23 września. Jest to czas, kiedy dzień i noc mają równą długość, a następnie noc zaczyna wydłużać się wraz z nadejściem kolejnych dni. Astronomiczna jesień trwa 89-90 dni.

Jesień to czas, kiedy krajobrazy zmieniają się nie do poznania. Drzewa tracą swoje liście i przybierają kolor czerwony, pomarańczowy i brązowy, co tworzy malowniczy widok. To także czas, kiedy w przyrodzie następuje wiele zmian, takich jak migracja ptaków, gromadzenie zapasów przez zwierzęta, a w niektórych regionach, zbieranie plonów.

Jesienią będzie też dobry czas na obserwacje planet. Na początku jesieni wieczorem widać wschodzącego Jowisza. Wieczorem można spojrzeć  na Saturna. Z kolei  nad ranem widać  jasno świecącą Wenus, a nisko nad horyzontem  planetę Merkury.

Szkolne bibliotekarki.

 

 

Skip to content