Ogólnopolski Dzień Dentysty

5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty

poświęcony wszystkim stomatologom, którzy zajmują się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób jamy ustnej. W tym dniu warto zwrócić szczególną uwagę na rolę lekarza dentysty w ochronie zdrowia.

„Pan dentysta leczy zęby, wszyscy o tym wiedzą.
A szczególnie dzieci, które wciąż cukierki jedzą.
Kiedy nagle ząb zaboli, na fotelu siadasz.
I po chwili mocną plombę w zębie już posiadasz.
Szczotka, pasta to są zębów wielcy przyjaciele.
Myj dokładnie swoje zęby, nie tylko w niedzielę”

 

Celem obchodów tego dnia jest nie tylko uhonorowanie pracy  stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia zębów i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka.

 A teraz trochę danych:

– 98% Polaków cierpi z powodu zaawansowanej próchnicy.-

–  60% Polaków w ogóle nie myje zębów

– 40% osób praworęcznych zaniedbuje zęby po prawej stronie żuchwy.

– kilka milionów Polaków ani razu w ciągu roku nie było u dentysty, choć

– aż 98 proc. ma problemy z zębami

– na próchnicę cierpi połowa przedszkolaków

– oraz 91,5 proc. osiemnastolatków i prawie wszyscy dorośli.

Kiedy należy chodzić do dentysty? Zakłada się, że powinniśmy odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy do roku, czyli co mniej więcej 6 miesięcy. Taka częstotliwość zagwarantuje wykrycie próchnicy na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu unikniemy borowania i kanałowego leczenia.

Dlaczego tak ważne jest dbanie o zęby? Jak się okazuje, chore zęby nierzadko są źródłem poważnych chorób układu krwionośnego, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie wsierdzia, które są bezpośrednim zagrożeniem życia. Ponadto bakterie z jamy ustnej mogą przyczynić się do kłębuszkowe zapalenia nerek czy choroby reumatycznej.

 

Stomatologom, którzy dziś obchodzą swe święto życzymy dużo zdrowia i wytrwałości, a Wam drodzy uczniowie zdrowych zębów- o co musicie zadbać sami!

Szkolne bibliotekarki

Skip to content