Dzień Pluszowego Misia

25 listopada wypada Dzień Pluszowego Misia. Jego tradycja nie jest długa, albowiem po raz pierwszy zaczęto świętować ten dzień w setną rocznicę powstania maskotki, tj. w 2002 roku.

Ten dzień powstał prawdopodobnie dlatego, że każdy pokochał tego mięciutkiego pluszaka od pierwszego wejrzenia. Zapewne większość z nas będąc dzieckiem miało swojego ulubionego misia.

Potem ta tradycja przeszła na następne pokolenie i trwa po dziś dzień. Posiadanie takiej zabawki w dzieciństwie uczy nas empatii i opiekuńczości. Dla niektórych jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach.

Sławne misie:

Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek istniał naprawdę. Urodził się 83 lata temu. Twórcą Kubusia Puchatka jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał on książkę dla swojego synka Krzysia. 14 października 1926 roku wydany został w Londynie „Kubuś Puchatek” („Winnie the Pooh”), a w roku 1928 „Chatka Puchatka”. Większość postaci występujących w książkach miało swoje pierwowzory w maskotkach syna autora.

Miś Paddington

Paddington to dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. Brunatny niedźwiadek stał się bohaterem 14 książek oraz filmów animowanych. Ta przemiła postać pochodzi z Peru, jednak los pokierował ją do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie. Paddington jest dobry, miły i grzeczny i uwielbia marmoladę. Można go poznać przede wszystkim po ubraniu dostosowanym do typowej angielskiej pogody. Miś nosi przeciwdeszczowy granatowy płaszcz oraz kapelusze w różnych kolorach, koniecznie z rondem wywiniętym do góry.

Miś Yogi

Yogi zadebiutował w 1958 roku jako drugoplanowa postać w serialu pt. „Pies Huckleberry”. Tak spodobał się widzom, że w 1961 roku niedźwiedź otrzymał swój własny serial pt. „Miś Yogi”.

Yogi mieszka w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, którego nazwa jest nawiązaniem do Yellowstone, słynnego i najstarszego na świecie parku w USA. Imię samego misia pochodziło od Yogie’egoBerry, czołowego baseballisty lat 50. Wraz ze swoim małym przyjacielem BooBoo zajmują się przede wszystkim zdobywaniem jedzenia, najchętniej poprzez kradzież koszy piknikowych turystów.

Miś Uszatek

Miś z klapniętym uszkiem od lat nas bawi i wzrusza. Jego wierni przyjaciele: Prosiaczek, Króliki – bliźniaki i Zając czasem są nieznośni, robią różne psoty, ale zawsze wszystko się dobrze kończy, a Uszatek kładzie się do łóżka o właściwej porze.

Miś Colargol

Choć postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach 50. XX w, dla swojego synka, Polacy znają Colargola jako bohatera serialu lalkowego pt. ”Przygody Misia Colargola”.

Szkolne bibliotekarki