Dzień Ojca

Obchodzony jest co roku w Polsce w tym samym terminie — to święto, które wypada – 23 czerwca. W tym roku życzenia z tej okazji składać będziemy w piątek. Dzień Ojca jest międzynarodowym świętem będącym wyrazem wdzięczności i miłości względem ojców.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w amerykańskim stanie Waszyngton. Przyczyniła się do tego Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, która wpadła na pomysł, aby docenić trud ojców ponoszony w opiece nad rodziną. Chciała w ten sposób wyrazić podziękowanie swojemu ojcu, Williamowi Smartowi, który po śmierci żony samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Richard Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Tego samego dnia co w Polsce ojcowie świętują jeszcze tylko w jednym kraju na świecie – w Nikaragui. Dzień Ojca w innych krajach na świecie wypada w różnych terminach. W niektórych państwach jest świętem ruchomym, w innych obchodzi się go w marcu, czerwcu lub nawet w listopadzie. Kiedy świętuje się Dzień Ojca na świecie?

• We Włoszech, Portugalii i Hiszpanii Dzień Ojca wypada 19 marca – w imieniny Józefa, ziemskiego opiekuna Jezusa,
  • na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca,
  • w Australii – tatusiowie świętują w drugą niedzielę czerwca,
  • w Estonii – Dzień Ojca obchodzony jest tego samego dnia co Dzień Flagi – estońscy ojcowie od 2008 roku świętują w drugą niedzielę listopada,
  • w Niemczech – Dzień Ojca wypada w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (to 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej),
  • w krajach skandynawskich – Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada. Wyjątkiem jest Dania, tam Dzień Ojca obchodzony jest 5 czerwca,
  • w Argentynie, Chile, Meksyku, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Czechach, Holandii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Szwajcarii, Turcji, Francji, na Węgrzech i w Ukrainie Dzień Ojca jest świętem ruchomym i świętuje się go w trzecią niedzielę czerwca,
  • W Tajlandii Dzień Ojca świętuje się w 5 grudnia (ponieważ właśnie wtedy obchodzone są urodziny tajlandzkiego króla).

Niektóre kraje mają swoje oryginalne zwyczaje związane z dniem taty.

• W Korei życzenia ojcom, ale także osobom starszym, składa się w Dniu Rodziny. Zgodnie z tradycją wręczane są czerwone goździki.
  • W Holandii ojcowie w dniu swojego święta dostają przygotowane przez dzieci śniadanie do łóżka, a wieczorem udają się wraz z dziećmi w odwiedziny do swoich ojców.
  • W Chinach Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia, ponieważ podwójna ósemka „ba-ba” brzmi podobnie jak  tata.
  • W Australii z okazji Dnia Ojca organizowany jest ogólnokrajowy konkurs na Najlepszego Ojca Roku.
  • W Rumunii Dzień Ojca jest dniem wolnym od pracy. To jedyny kraj w Unii Europejskiej, który święto taty uznaje za święto państwowe.

Dzień ojca to doskonała okazja, by podziękować ojcom za ich obecność w naszym życiu, miłość, troskę i wsparcie.

Szkolne bibliotekarki