Barbórka czyli Święto górników

Barbórka (dawna pisownia  Barburka) – Dzień Górnika  to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Obchody Barbórki mają podkreślić wagę i niebezpieczeństwo pracy górników pracujących w bardzo ciężkich warunkach.

     W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny tzw. Familoki oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Barbórka to jedno z najbardziej znanych  obchodów dni zawodowych w Polsce. Jednak mimo widowiskowości samego święta trudno nie pamiętać o konsekwencjach wydobycia węgla dla nas i środowiska , w którym żyjemy. O szczegółach na ten temat dowiecie się z bardzo ciekawego artykułu pod poniższym linkiem:.

https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/barborka/

Jolanta Siwczak i Renata Knaś

Szkolne Bibliotekarki

Skip to content