Zielono nam w głowie!

Czy znacie „brzęczące słowa”? Gdzie ich szukać? Czy wymyślanie piosenek jest takie proste? Jak napisać utwór o UFO? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie klasy Va i Vb 25 października 2022 roku. Odwiedzili tego dnia Teatr Nowy w Poznaniu i obejrzeli spektakl pod oryginalnym tytułem „RAPETE PAPETE PSTRYK” , dzięki któremu odkryli twórczość Agnieszki Osieckiej, której teksty stały się inspiracją do stworzenia tego przedstawienia. Słuchając wspaniałych piosenek, piątoklasiści mogli przenieść się w magiczny świat dziecięcej wyobraźni i rozważyć, co by było, gdyby mól żył jak król, a także zastanowić się, czy pod powiekami mamy narysowany inny świat – pełen wspomnień lub fantastycznych pomysłów, które rodzą się w naszych głowach. Dzięki chwilom spędzonym w teatrze uczniowie doszli do wniosku, że ogranicza nas tylko wyobraźnia i że warto zachować w sobie dziecięcą radość, którą możemy zarażać innych.

Kolejnym punktem harmonogramu wycieczki było odwiedzenie 111-letniej Palmiarni Poznańskiej. Zanim jednak uczniowie udali się do „wiecznie zielonej krainy”, miło spędzili czas w uroczej kawiarni, która bardzo przypadła im do gustu, i to nie tylko za sprawą serwowanych tam deserów, ale przede wszystkim bujnej roślinności. 

W Palmiarni, która posiada unikalne zbiory (ponad 17000 roślin należących do 1100 gatunków), piątoklasiści mieli okazję obcować z roślinnością, którą znają tylko z widzenia, nazwy lub  minihodowli domowych. Nie wszyscy uczniowie znali jej naturalne warunki życia, a to właśnie warunki, jakie tworzy palmiarnia, są niezwykłe i umożliwiają ciekawe obserwacje. W niektórych pawilonach (a było ich 9) powietrze było bardzo wilgotne i ciepłe, a w innych nieco chłodniejsze lub bardziej suche.

Dzieci miały także możliwość spróbowania m.in. ziaren kakaowca, powąchania prawdziwej wanilii i cynamonu. Mogły również obejrzeć rosnące na drzewie banany i kokosy, a także dotknąć miękkie, delikatne kwiaty bawełny. Uczniowie chętnie karmili ryby, podziwiali okazy żaby rogatej (Ceratophrys ornata) i żółwia matamata (Chelus fimbriata). I mimo że niektórzy piątoklasiści byli już w palmiarni, to spacer z przewodnikiem wprowadził ich na nowo w ten fascynujący świat roślin, a kolejna wizyta w zielonej krainie nabrała innego wymiaru.

Organizatorzy:

Marta Szymkowiak-Szczotka

Justyna Dobies-Chudyka

Skip to content