Zielona lekcja przyrody w Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym „Jeziory”

Dnia 26 października uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli – p. Renaty Knaś i p. Macieja Perza brali udział w wycieczce do  Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Celem młodych przyrodników było zapoznanie się z fauną i florą Wielkopolskiego Parku Narodowego. Młodzież z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w niecodziennej lekcji przyrody wypełniając karty pracy, które zawierały  zadania dotyczące ekspozycji Muzeum Przyrodniczego. Zapoznaliśmy się m.in. z podstawowymi informacjami o Wielkopolskim Parku Narodowym, pomnikach przyrody, ekosystemach, zbiorowiskach leśnych WPN, geologii i geomorfologii. Wszystkie tematy zilustrowano przy pomocy fotografii i plastycznych modeli. Mieliśmy możliwość zapoznania się z rybami jezior parku oraz dioramą zwierząt -mieszkańców lasu.
W gablotach przedstawiono bogatą kolekcję ptaków związanych z terenami Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wielkopolski Park Narodowy to swoiste terenowe  muzeum form polodowcowych, dlatego też udaliśmy się  na spacer ścieżką dydaktyczną nad Jezioro Góreckie. Dowiedzieliśmy się, że jest to jezioro rynnowe polodowcowe oraz obejrzeliśmy ruiny zameczku Klaudyny Potockiej, znajdujące się na wyspie. Wędrując po lesie wsłuchiwaliśmy się w jego odgłosy i obserwowaliśmy bogactwo i różnorodność rosnących tam gatunków roślin i zwierząt. Wielkopolski Park Narodowy zachwycił nas swym bogactwem przyrody, która szczególnie pięknie prezentuje się jesienią.

Renata Knaś

Maciej Perz

Skip to content