Wycieczka do Palmiarni Poznańskiej

W sobotę 11.12.2021 uczniowie, którzy chętnie biorą udział w konkursach ekologicznych, przyrodniczych czy biologicznych, są często ich laureatami lub po prostu interesują się otaczającą nas przyrodą,  w piękny, mroźny i śnieżny poranek wybrali się pod opieką Renaty Knaś i Marty Szymkowiak-Szczotki do Palmiarni Poznańskiej.

Palmiarnia Poznańska to jeden z najstarszych ogrodów tego typu w Europie, powstała w 1910-1911 roku. Jej unikalne zbiory to 17000 roślin należących do 1100 gatunków.

W Palmiarni mieliśmy okazję poobcować z roślinnością, którą choć znamy tylko z nazwy lub naszych mini hodowli domowych, nie do końca znamy jej warunki życia, a właśnie warunki jakie tworzy palmiarnia umożliwiają nam takie obserwacje. W niektórych pawilonach (a było ich 9) powietrze było bardzo wilgotne i ciepłe, w innych nieco chłodniejsze lub dużo bardziej suche. Owzrozwane zostały klimat tropikalny, zwrotnikowy i umiarkowany. Aura tego dnia (słońce, mróz i otaczająca nas biel śniegu) dodatkowo wzmacniały efekt tropików. Podziwialiśmy różne gatunki kaktusów, żywych kamieni, storczyków, daktylowców, bananowców, zapoznaliśmy się z mimozą i wiemy już skąd pochodzi nazwa karat, do dziś używana w jubilerstwie, będąca jednostką masy.
Oprócz bogatej w różnorodne gatunki roślinności, mieliśmy okazję obcować ze zwierzętami (rybami, papugami, żółwiami)  W 1922 roku właśnie w naszej Poznańskiej Palmiarni powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce. Aktualnie eksponuje się w nich 170 gatunków ryb z różnych stron świata i około 40 gatunków roślin wodnych. Widzieliśmy również wystawę poświęconą najbardziej zagrożonym waleniom świata… oraz takie egzemplarze, które zniknęły już planety Ziemia, niestety na skutek działalności człowieka.
Wycieczka była bardzo ciekawa, dowiedzieliśmy się wiele i wiele jeszcze przed nami…  Zakończyliśmy naszą wyprawę wizytą w uroczej kawiarence:) Była to już druga edycja wizyty w Poznańskiej Palmiarni i mamy nadzieję, że podobne wycieczki będziemy organizowali już w niedalekiej przyszłości!
Organizatorzy:
Renata Knaś
Marta Szymkowiak-Szczotka
Skip to content