Czy można szukać matematyki w haftach, grach planszowych i historii miasta albo ćwiczyć ją wspólnie z robotami? Można!
Z przyjemnością informuję, że nasza szkoła wzięła udział w programie grantowym mPotęga i w tegorocznej edycji otrzymała dofinansowanie 5 000 zł na realizację projektu matematycznego pt. „Zakodowani w matematyce”.
Projekt jest adresowany do przyszłych klas szóstych. Pokazuje związek szkolnej nauki matematyki z życiem, rozwija spostrzegawczość i logiczne myślenie. Jest odpowiedzią na potrzeby i zainteresowania naszych uczniów. Realizacja celów (START we wrześniu!) będzie inspiracją do samodzielnego zdobywania wiedzy i pokaże dzieciom wszechobecność matematyki J
Cele programu grantowego to:
- stworzenie ciekawych, innowacyjnych metod i narzędzi edukacji matematycznej;
- zainteresowanie młodzieży matematyką, wciągnięcie ich w odkrywanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym (w tym rozszerzenie zakresu tematycznego poza program szkolny).
Cele naszego projektu:
- poznanie historii wybitnych polskich matematyków – kryptologów,
- wykorzystanie matematyki i logiki w realnym świecie poprzez udział w grze terenowej „Pogromcy Enigmy”,
- warsztaty „Geometryczne repetytorium z genibotami”,
- „Kodowanie w wielokątach”: warsztaty tworzenia matematycznych haftów wielokątów.
Uczniowie realizując działania projektowe wykorzystają zasoby szkoły w postaci genibotów, drukarki 3D, tabletów i komputerów, będą posługiwać się tabletami graficznymi. Zaaranżowanie zajęć z ich pomocą połączy matematykę z kodowaniem a wielozmysłowe oddziaływanie sprawi, że nauka stanie się przygodą.
Autor projektu i koordynator działań: Anna Roszyk-Mikołajczak