Święto Liczby Pi

                                             
piątek 14 marca 2025

 

Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca.

Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) Święto Liczby Pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki. To dobra okazja, aby zaprezentować najważniejsze „liczby” związane z kształceniem przyszłych matematyków na poziomie wyższym.

Wyjątkowa ludolfina

Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.

Dzień Liczby Pi jest idealną okazję do obchodów Święta Matematyki.

Tego dnia w szkołach i na uczelniach odbywają się różne imprezy i konkursy promujące znaczenie matematyki.

Proponujemy zabawę dla chętnych z klas IV-VI

Opowiadanie z „pi”

  1. Napisz opowiadanie w języku polskim zawierające jak największą liczbę wyrazów z „pi” np. pisać, opiekunka, pierogi, napis.
  2. Wyróżnij wyrazy z „pi” w tekście kolorem lub pogrubioną czcionką.
  3. Treść opowiadania może być dowolna, ale o ciekawej fabule!
  4. Pracę należy napisać na komputerze, czcionka Times New Roman 12 o objętości nie większej niż jedna strona
  5. Opowiadanie należy zatytułować i podpisać.
  6. Pracę należy wydrukować i przynieść do biblioteki szkolnej.

Udanej zabawy! Czekamy na Wasze prace!

Szkolne bibliotekarki

Przejdź do treści