Światowy Dzień Wody

Ustanowiony na 22 marca, to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi. Wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić nasz dom, a szczególnie łazienkę i kuchnię, w miejsce bardziej przyjazne dla środowiska, a tym samym oszczędniejsze.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakim skarbem jest woda.

Prawdę mówiąc, wydaje nam się, że to coś, co było, jest i będzie – niezależnie od tego, ile będziemy jej zużywać. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wcale tak nie jest. Przypadające na 22 marca obchody Światowego Dnia Wody to najlepsza okazja do zrobienia bilansu zasobów wody na Ziemi.

Kilka faktów o zasobach wody na Ziemi

Czy wiecie, że woda zajmuje aż 71% powierzchni Ziemi? Obejmuje ona przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora. Największą część wody, bo aż 97,5%, zajmują oceany. Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie. Jedynie 2,5% wodnych zasobów ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Tak naprawdę tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne.

Badania przeprowadzone przez naukowców nie są optymistyczne. Z ich obserwacji wynika, że powiększająca się z roku na rok liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku spowodują, że już w 2050 roku zasoby wody pitnej mogą się skończyć.

Niewykluczone, że za około 30 lat wszyscy mieszkańcy naszej planety, a przynajmniej większość z nich połowa, będą mieli utrudniony dostęp do wody pitnej. Już w tej chwili ponad 1 miliard ludzi na całym świecie (czyli 14,5% populacji) cierpi z powodu braku wody. Statystycznie każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody.

Zużycie wody w Polsce.

W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów. Dla porównania: w USA na jednego Amerykanina przypada nawet 575 litrów wody pitnej, a w Mozambiku zaledwie 5 litrów na jednego mieszkańca. Rozbieżności są kolosalne. Nierównomierne rozmieszczenie zasobów wody pitnej i coraz większe potrzeby ludzi niosą za sobą ryzyko konfliktów wojennych o wodę.

Fakt, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada znacznie mniej wody niż w krajach sąsiednich (nasza zasobność wody szacowana jest na przedostatnim miejscu w Europie), powoduje, że powinniśmy zatroszczyć się wspólnie o naszą wodną przyszłość. Pamiętajmy, że bez wody ani my, ani rośliny czy zwierzęta, nie możemy żyć.

Średnie zużycie wody w domu jednorodzinnym

W każdym polskim domu średnio zużywa się 36% wody do mycia się, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, 6% do sprzątania, tylko 3% do picia i gotowania i aż 30% wody do spłukiwania WC. Niestety, bardzo często domownicy mniej lub bardziej świadomie marnują wodę, zupełnie niepotrzebnie. Zmiana przyzwyczajeń i nawyków wcale nie musi być trudna, a jednak bardzo dużo zmienia, zwłaszcza w kwestii oszczędzania wody. Optymistyczne jest to, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków, sprzyjająca zmianom na lepsze. Polacy coraz chętniej sięgają po rozwiązania i produkty oszczędzające wodę.

Eliminacja cieknących urządzeń w łazience i kuchni.

Cieknące spłuczki, wycieki z kranów i rur mogą sporo nas kosztować. W zależności od stopnia nieszczelności, z nieszczelnej spłuczki może wyciekać nawet 50 litrów wody dziennie. Strata wody to również strata pieniędzy.

Zakręcanie kranu podczas golenia i mycia zębów

To niby banalna rzecz, o której na pozór wszyscy wiemy, a jednak wciąż sprawia nam problemy – mowa o zakręcaniu wody podczas mycia zębów i golenia się. Zakręcając wodę podczas 3-minutowego mycia zębów, obniżymy zużycie wody o 15 litrów.

Baterie bezdotykowe

Dobrym, choć raczej częściej spotykanym w hotelach rozwiązaniem, są baterie bezdotykowe. Dzięki nim można zużyć 50-80% wody mniej, niż podczas stosowania zwykłych baterii umywalkowych.

Rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz prysznica

Na pewno kochacie długie i relaksujące kąpiele, ale czy wiecie, że na jedną kąpiel w wannie zużywacie 200 litrów wody? Dużo, prawda? Dla porównania, jeden 5-minutowy prysznic to zużycie około 50 litrów wody.

Rezygnacja z ręcznego mycia naczyń lub mycia pod bieżącą wodą

Nie warto myć naczyń pod bieżącą wodą. Najlepiej przygotować do zmywania jedną komorę zlewu, wypełniając ją wodą z płynem do naczyń.
Możemy również rozważyć zakup energooszczędnej zmywarki i zrezygnować z ręcznego zmywania naczyń. Jeden cykl w zmywarce to zużycie około 15 litrów wody, podczas gdy zmywając ręcznie możemy zużyć nawet 100 litrów.

Zakup nowoczesnej i oszczędnej pralki

Podobnie jak w przypadku zmywarki, również pralka generuje spore oszczędności. Warto zakupić automat, który wykorzystuje programy oszczędnościowe. Podczas jednego prania w automacie, wykorzystując eko program, zużyjemy nie więcej niż 30 litrów wody.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Do podlewania kwiatów i drzew w ogrodzie wykorzystajmy deszczówkę. Na rynku dostępne są specjalne pojemniki, które ustawione w ogrodzie lub na działce zbierają opady deszczu.

Wasze Bibliotekarki

Skip to content