Światowy Dzień Pszczół – 20 maja

W dniu 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na rolę pszczół  w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów.
Z szacunkowych danych wynika, że ponad 300 tys. gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna. Pszczoły miodne są powiązane z wieloma faktami i wydarzeniami historycznymi.
Czy wiesz, że:
około jedna trzecia spożywanej przez nas żywności jest wynikiem zapylania przez pszczoły miodne?
przeciętna pszczoła za życia wyprodukuje tylko 1/12 łyżeczki miodu?
pszczoła miodowa odwiedza od 50 do 100 kwiatów w czasie jednej wyprawy?
pszczoły miodne komunikują się między sobą tańcząc?
kolonia pszczół składa się z 20000-60000 pszczół miodnych i jednej królowej?
pszczoły pracujące są samicami i żyją około 6 tygodni wykonując całą pracę?
miód jest niezwykle zdrowy ponieważ zawiera enzymy, witaminy i minerały? Jest to jedyny pokarm, który zawiera „pinocembrynę”, przeciwutleniacz związany z poprawą funkcjonowania mózgu.
pszczoły miodne nie rodzą się z wiedzą, jak produkować miód? Uczą ich tego w ulu starsze pszczoły.
pszczoły miodne są bardzo ważnymi zapylaczami kwiatów, owoców i warzyw? Oznacza to, że pomagają innym roślinom rosnąć.
Ogromnym zagrożeniem dla tych owadów jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogenów, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, przy czym pozyskiwanie miodu to tylko część działalności tych owadów, zapylających krzewy i drzewa, m.in. owocowe.

Szkolne Bibliotekarki

Skip to content