Zakładki do książek pojawiły się na świecie razem z powstaniem książek. Historia zakładek sięga więc starożytności, kiedy to ludzie korzystali z różnych przedmiotów do oznaczania miejsca, w którym skończyli czytać. Pierwsze zakładki były robione ręcznie z różnych materiałów, takich jak kamień, glina, drewno, kość, metal czy tkaniny. Co ciekawe dziś popularność zyskują ręcznie robione zakładki handmade – wykonywane podobnymi technikami jak przed wiekami, dlatego że są – w odróżnieniu od rzeczy produkowanych na skalę masową – wyjątkowe i unikalne.
Pierwsze znane zakładki do książek powstały w starożytnym Egipcie, około 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Były to wąskie paski papirusu lub skóry, zapisane modlitwami lub formułkami magicznymi, a ich zadaniem było nie tylko oznaczenie miejsca w książce, ale także ochrona przed złymi duchami.
W średniowieczu popularne były zakładki zrobione z cienkich pasków metalu, często ze srebra lub złota, zdobione ornamentami lub miniaturami. W renesansie pojawiły się zakładki z papieru lub pergaminu, ręcznie ozdobione malowidłami, a także zakładki z tasiemek jedwabnych, koronkowych lub haftowanych.
Współczesne zakładki do książek, jakie znamy dzisiaj, są zazwyczaj wykonane z papieru lub plastiku i mogą mieć różne kształty i wzory. Często są one także ozdobione cytatami z książek lub innymi motywami literackimi.
W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna zorganizowała m.in. konkurs na zakładkę. Spotkał się on z bardzo dużym odzewem ze strony uczniów. Do biblioteki naszej szkoły trafiło 49 prac, spośród których wyłoniono najciekawsze. Poniżej zamieszczamy Protokół Konkursowy i zdjęcia nagrodzonych prac.
PROTOKÓŁ ZE SZKOLNEGO KONKURSU
na zakładkę do książki dla klas O – VIII
Z dnia 01.10- 30.10.2024 roku
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym
Na konkurs uczniowie przekazali wykonane przez siebie zakładki do książek .
Komisja w składzie : Renata Knaś
Jolanta Siwczak,
oceniając uczestników , brała pod uwagę ogólny wyraz artystyczny i wyłoniła następujących zwycięzców:
- W kategorii klas 4-8 zwycięzcami zostali:
I MIEJSCE- Hanna Sulikowska- kl. 8 A
II MIEJSCE- Inez Pankros- kl. 6.A
Marek Marzec- kl. 4 B
III MIEJSCE- Piotr Dereziński- kl. 4 A
Mateusz Musiał- kl.7 B
- W kategorii klas 0-3 zwycięzcami zostali:
I MIEJSCE- Oliwia Pawłowska- kl. 1 A
II MIEJSCE- Tymoteusz Nowak- kl. 1 C
III MIEJSCE- Norbert Gil- kl. 0 A
Wyróżnienie: Leon Juszczyk- kl. 2 A
Bruno Jagiełka- kl. 1 B
Zwycięzcom gratulujemy !
Renata Knaś , Jolanta Siwczak – nauczyciele bibliotekarze
Tarnowo Podgórne, 05 listopada 2024 roku
Szkolne Bibliotekarki
Czytelnicza deklaracja- wyzwanie czytelnicze „ Przeczytam tyle książek, ile mam wzrostu”
Celem wyzwania było przeczytanie tyle książek, ile mamy wzrostu, czyli: czytamy książkę, następnie mierzymy jej grzbiet, zapisujemy w zeszycie lektur i sumujemy, aż osiągniemy wynik równy naszemu wzrostowi.
Wyróżniliśmy 2 prace:
– Ula Gessner- klasa 4 A
– Wojtek Lewicki- klasa 4 C Serdecznie gratulujemy: szkolne bibliotekarki
Wszystkich wyróżnionych uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej w piątek – 15 listopada o godz. 10.50 po odbiór dyplomów.
Szkolne bibliotekarki