Październikowe Święta

14 października

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela[1]. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej[2].

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

18 października – Dzień Poczty Polskiej

18 października 1558 roku Poczta Polska zapoczątkowała swoją działalność. Z tej okazji odbywa się uroczyste święto – Dzień Poczty Polskiej. Jego korzenie sięgają czasów wczesnego PRL-u.

Historia poczty w Polsce

Pierwsze zorganizowane usługi pocztowe w naszym kraju datuje się na okres, kiedy kształtowały się ośrodki władzy książęcej i królewskiej. Najpierw powstały tzw. „podwody, co przypisuje się Bolesławowi Chrobremu- był to  obowiązek lokalnych przedstawicieli władzy do stworzenia wydzielonych pomieszczeń oraz dostarczanie koni dla posłańców. W późniejszym czasie rozwijała się poczta kupiecka, a do powstania Poczty Polskiej przyczyniła się śmierć Królowej Bony w 1557 roku. Król Zygmunt II August musiał utrzymywać stałą i regularną korespondencję z Włochami, by otrzymać spadek po matce. 18 października 1558 roku władca utworzył Pocztę Królewską, która była pierwszą sformalizowaną instytucją publiczną tego typu. Ustanowiono stałe połączenie pocztowe między Krakowem i Wenecją poprzez Wiedeń, dzięki czemu kraj nad Wisłą przyłączył się do regularnych połączeń międzynarodowych. Wskutek reform zorganizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Poczta zapisała się w świadomości Polaków nie tylko z racji wykonywanych przez nią zadań, ale i patriotyzm oraz oddanie jej pracowników dla kraju. Takie świadectwa złożyli oni w podczas niepodległościowych insurekcji w XIX wieku, odbudowy wolnej Polski w 1918 roku, heroicznej obrony Poczty Gdańskiej 1 września 1939 roku czy podczas Powstania Warszawskiego. Pocztowcy aktywnie uczestniczyli też w działalności „Solidarności”. W Dniu Poczty Polskiej warto o tym pamiętać, że jej pracownicy byli gotów oddać życie za nasz kraj.

Obchody Dnia Poczty Polskiej

W dniu 18 października Poczta Polskiej często wprowadza specjalne znaczki okolicznościowe, np. z bohaterem narodowym i pocztowcem Feliksem Selmanowiczem, ps. „Zagończyk”, czy polskimi mistrzami świata w piłce siatkowej z 2014 roku. Wydano też znaczek z przeciętym pniem dębu – jego słoje symbolizują kolejne stulecia, w których Poczta rozwijała się i modernizowała.

Październik to ważny dzień dla Poczty Polskiej, ponieważ w dziewiątym dniu tego miesiąca przypada także Światowy Dzień Poczty (obchodzony w naszym kraju od 1956 roku) oraz Dzień Znaczka.

Szkolne Bibliotekarki

27 października – Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Pierwszy Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego odbył się 27 października 2007 roku.

Dziedzictwo audiowizualne – czyli o co tyle hałasu? 

Dziedzictwo audiowizualne to coś więcej niż obraz i dźwięk oraz nośniki, na których zostały utrwalone – to element naszej tożsamości, kultury, świadectwo historii oraz wyobraźni i wrażliwości ludzkiej. To zdecydowanie więcej niż trzeba, aby chronić zarówno poszczególne tytuły, jak i całokształt dorobku tej dziedziny sztuki.

Właśnie dlatego został ustanowiony Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego, obchodzony corocznie 27 października. Celem tej inicjatywy jest budowanie globalnej świadomości problemów związanych z zachowaniem materiałów audiowizualnych, takich jak nagrania dźwiękowe i obrazy ruchome.

Jest to ważna inicjatywa zarówno UNESCO, jak i Rady Koordynacyjnej Stowarzyszeń Archiwów Audiowizualnych (ang. The Coordinating Council of Audio-Visual Archives Associations, CCAAA), aby uhonorować specjalistów i instytucje zajmujące się ochroną audiowizualną, zachowując ją dla przyszłych pokoleń. Warto docenić tę często niedostrzegalną pracę instytucji zapewniających ich ochronę i konserwację.

Wiele nagrań dźwiękowych, obrazów ruchomych i innych materiałów audiowizualnych zostaje utraconych z powodu zaniedbania, naturalnego rozkładu i przestarzałości technologicznej. Organizacje, takie jak UNESCO dostrzegły, że więcej dokumentów audiowizualnych zostanie utraconych, jeśli nie zostaną podjęte silniejsze i skoordynowane działania międzynarodowe. Propozycja upamiętnienia Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego została zatwierdzona na konferencji generalnej UNESCO w 2005 roku.

Szkolne Bibliotekarki

Przejdź do treści