Pamiętamy

Pamiętamy!

                                85 rocznica wybuchu II wojny

Wrzesień jest nie tylko początkiem roku szkolnego. To również rocznica wybuchu II wojny światowej – największego kataklizmu w dziejach ludzkości, który zaczął się od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wojna pochłonęła 60 milionów ofiar, przyniosła ze sobą okrucieństwo i ludobójstwo na niespotykaną skalę.

1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły
o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.40 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Niestety dnia 17 września 1939 roku o 3 nad ranem Naszej ojczyźnie „wbito nóż w plecy”. Polska walcząca z hitlerowskimi Niemcami zostaje zaatakowana przez Związek Sowiecki. I tym samym podzielona między ZSRS a Niemcy. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as

            23. rocznica zamachów na World Trade Center

         11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.

Tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku rozpoczęły się rano na pokładzie dwóch samolotów Boeing 767, które wyruszyły w lot z Bostonu do Los Angeles. Niestety, nie dotarły już na lotnisko – niedługo po starcie zostały siłą przejęte przez terrorystów, którzy skierowali je na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku, tzw. Twin Towers (z ang. bliźniacze wieże)

Atak na World Trade Center był zaplanowanym aktem terroru, który był ogromnym szokiem  na całym świecie. Był to także moment, który wywołał liczne zmiany w polityce bezpieczeństwa oraz w podejściu do terroryzmu.

 

Szkolne bibliotekarki.

Skip to content