Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Mówimy „swetr” czy „sweter”, „wziąć” czy „wziąść”? Między innymi takie zagadki językowe czekały na uczniów klas czwartych 22 lutego, bowiem w tym roku hucznie obchodzili oni Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Atrakcji było co niemiara! Podczas lekcji języka polskiego czwartoklasiści mieli okazję dowiedzieć się, że niektóre polskie słowa bezpowrotnie giną, mogli zbadać sprawę zaginionych znaków diakrytycznych (ogonków, kropek i kresek, które są stosowane w zapisie liter: ą, ę, ś, ć, ź, ń, ł, ż, ó) oraz sprawdzić swoją znajomość polszczyzny oraz jej poprawność, grając w interaktywną grę za pośrednictwem aplikacji Kahoot!. Ileż tym rozgrywkom towarzyszyło emocji! Cieszymy się, że była to dla Was dobra zabawa i gratulujemy zwycięzcom:

4A

I miejsce – Antoni Walkowiak

II miejsce – Jakub Józefowicz

III miejsce – Maja Grześkowiak

4B

I miejsce – Amelia Parkoła

II miejsce –  Wiktor Flachmański

III miejsce – Zofia Siwek

4C

I miejsce ex aequo – Mikołaj Grzybowski, Jagoda Owczarek

II miejsce ex aequo –Julia Płoskońska, Maksymilian Pyssa  

Ponadto uczniowie klas czwartych mogli wziąć udział w konkursie na plakat reklamujący ten wyjątkowy dzień i naszą piękną mowę. Wspaniałe prace można podziwiać w holu obok świetlicy. Mistrzom sztuki i reklamy również składamy serdeczne gratulacje:

I miejsce ex aequo – Mikołaj Grzybowski i Mateusz Wendzonka (klasa 4C)

II miejsce – Liliana Różańska (klasa 4A)

Nie tylko czwartoklasiści włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wśród uczniów klas I-III poszukiwano mistrzów pięknego pisania. W każdej klasie odbyły się eliminacje, a wybrani przedstawiciele uzbrojeni w przybory musieli poradzić sobie z bardzo trudnym tekstem do przepisania. Znaczenie miała każda litera, ogonek i kropka.

Gratulujemy wszystkim. Cieszymy się, że w naszej szkole mamy tak wielu mistrzów pióra i ołówka oraz znawców polszczyzny.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku, piszemy i mówimy wyłącznie „wziąć” i „sweter”, a że zima jeszcze trwa, można zatem jutro z powodzeniem wziąć do szkoły termos i włożyć sweter.

poloniści

nauczyciele klas I-III

Skip to content