Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń z 1952 roku. Wtedy to w Bangladeszu zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dakce. Brali oni udział w demonstracji, domagając się nadania ich językowi ojczystemu, czyli bengalskiemu, statusu języka urzędowego.

W naszej szkole jak co roku także chcemy uczcić ten wyjątkowy dzień.

Atrakcji będzie co niemiara! Podczas lekcji języka polskiego w tym tygodniu uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się, że niektóre polskie słowa bezpowrotnie giną, a także będą mogli zbadać sprawę zaginionych znaków diakrytycznych (ogonków, kropek i kresek, które są stosowane w zapisie liter: ą, ę, ś, ć, ź, ń, ł, ż, ó) oraz sprawdzić swoją znajomość polszczyzny i jej poprawność, grając w interaktywną grę za pośrednictwem aplikacji Kahoot!.

 

Skip to content