Mała garść rad do organizacji pracy/nauki

Drodzy Rodzice! Kochani uczniowie!

W tym trudnym czasie wszyscy uczymy się​​ jak funkcjonować w pracy i „szkole domowej”. Mała garść rad do organizacji pracy/nauki:​​

WARTO:​​

• Wyznaczyć​​ sobie godziny pracy​​

Warto wprowadzić rutynę. Codziennie siadać do pracy mniej więcej o stałej porze

• ​​ Nie chodzić w piżamie przez cały dzień​​

Ubranie się rano naprawdę pomaga w mobilizacji. Warto zacząć dzień prysznicem, śniadaniem i ubraniem się- normalnie wychodzilibyśmy do pracy/szkoły,​​ więc zamiast wychodzić-siadasz do komputera lub zadań

• Robić sobie listę zadań

Warto zapisać sobie jakie zadania mam następnego dnia lub w danym dniu przed rozpoczęciem pracy. Taka lista działa mobilizująco-bo wiem, co mnie dzisiaj czeka, z czym muszę się uporać, a jak uda mi się wszystko powykreślać-to mam wolne!​​

• Stosować metodę marchewki

Warto wyznaczać sobie jakieś nagrody za zrealizowanie planu. Zwłaszcza, gdy już tak bardzo, bardzo nie chce mi się czymś zajmować, warto wymyśleć sobie jakąś nagrodę za zrealizowanie tego punktu​​ planu, np. zaplanować, że jeśli skończę dane zadanie obejrzę sobie odcinek serialu, zjem coś dobrego, pogadam z kimś, zrobię coś co lubię

• Dbać o odpoczynek i zaplanować go sobie w ulubiony sposób w ciągu dnia

• Zgromadzić zapasy dobrych pomysłów na podniesienie nastroju i przyjemne spędzenie czasu z rodziną​​

Poszerzajmy swoją bazę pomysłów!​​ ​​ U mnie najbardziej na razie sprawdzają się „planszówki” dla dużych i małych i wspólne czytanie, oglądanie filmów.​​

Poniżej ​​ wynaleziona w Internecie ​​ baza dobrych pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem w domu. Niektóre propozycje tylko dla rodziców młodszych dzieci ale np. wspólne gotowanie, gry planszowe​​ czy rodzinne wieczory filmowe sprawdzą się też ​​ doskonale we wspólnym spędzaniu czasu z nastolatkiem. Trzymajmy się zdrowo, z dobrymi myślami i szukaniem pozytywów!

Pozdrawiam serdecznie!!! Agnieszka Garczyk-Korytowska-pedagog szkolny

P.S​​ ​​ Wkrótce subiektywna baza filmów dla dzieci i nastolatków

BAZA POMYSŁÓW NA SPĘDZANIE CZASU W DOMU:

W kuchni

1. Zróbcie pieczątki z ziemniaków. Mogą przydać się też w innych zabawach – na przykład na poczcie!

2. Pokolorujcie makaron w różnych kształtach i zróbcie z niego biżuterię.

4. Zróbcie domowa pizzę. Najlepiej kilka małych, dla każdego taką jak lubi najbardziej!

5. Zróbcie z jedzenia sztukę! Można zrobić obraz z płatków śniadaniowych albo stworzyć prawdziwe arcydzieło z różnokolorowych warzyw i owoców!

W pokoju

• Zaopatrzcie się w zapas papieru i bawcie się origami. W Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji!

• Kółko i krzyżyk. Prawdziwa klasyka​​

• Państwa Miasta – kto z nas nie pamięta tej gry z dzieciństwa. Świetnie sprawdza się nawet teraz, w erze komputerów i smartfonów.

• Gra w skojarzenia

• Kalambury – można się uśmiać, aż do łez 😉

• Statki – mogą być w postaci pudełkowej-zabawkowej, a mogą być też klasyczne, przecież wystarczy tylko kartka.

• Zamiana ról – to kolejna zabawa, która potrafi rozbawić całą rodzinę w kilka chwil!

• Papier, kamień, nożyce – gra ekspres, nawet podczas robienia ciasteczek 😉

• Zbudujcie bazę! Pamiętacie te bazy z dzieciństwa? Teraz możecie skorzystać ze swojego doświadczenia i zbudować razem z dzieckiem super-bazę! Kwaterę główną!

• Drzewo genealogiczne – spróbujcie przeanalizować historię swojej rodziny, dla dziecka to będzie wspaniała przygoda.

• Gry planszowe – dobre i dla młodszych i dla starszych

• Konkurs kto zbuduje większą wieżę z klocków!

• Zabawa w chowanego. Jak się dobrze schowasz, to nawet odpoczniesz chwilkę 😉

• Nauczcie się magicznej sztuczki. Aby dzieciom zaimponować nie potrzeba zaawansowanych sztuczek. Z pewnością znajdziesz jakąś łatwą do nauki 😉

• Załóżcie zespół muzyczny. Koniecznie wymyślcie nazwę, a możecie nawet zaprojektować pierwszą okładkę!

• Zróbcie film poklatkowy. Jaki? Na przykład z ludzikami LEGO 🙂

• Nakręćcie „prawdziwy” film! Aby lepiej się wczuć, możecie wcześniej przygotować profesjonalny scenariusz!

• Zróbcie wieczór filmowy! Nie zapomnijcie o przekąskach i ciepłych kocach 🙂