Jak wyglądają tradycyjne święta w różnych krajach?

„W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu”

Marjorie Holmes

Polsce nastrój Świąt Bożego Narodzenia jest  wyjątkowy. Przystrojona bombkami i lampkami choinka oraz nakryty stół świąteczny z siankiem i zapaloną świecą koją nerwy. Rodzinne spotkania przypominają o tym , co jest najważniejsze. To czas miłości, jedności, pokoju i przebaczenia.     

Anglii Przez cały grudzień odbywają się świąteczne pantomimy, nawiązujące do różnych baśni, skierowane głównie do najmłodszych. To właśnie tam niezwykle powszechne jest śpiewanie w tym okresie kolęd, również na ulicach i w pubach. Pięknym zwyczajem jest obdarowywanie współpracowników, sąsiadów i członków rodziny kartami świątecznymi. Każdy liczy, ile zebrał kartek w danym roku.

Stanach Zjednoczonych tradycyjne Święta Bożonarodzeniowe to w sumie Gwiazdka. Trwa zaledwie jeden dzień. W okresie przed bożonarodzeniowym organizowane są zabawy, a w sklepach od, znanego już i w Polsce, czarnego piątku (Black Friday) rozpoczyna się wyścig po prezenty. W domach przy kominkach czy na balustradach schodów zawiesza się duże kolorowe skarpety na prezenty dla dzieci. Przystrojone ogródki i teren przed domami optymistycznie nastrajają kolorowymi bałwankami, reniferami, wywieszonymi wieńcami na drzwiach i milionami mieniących się lampek. 

Argentynie tradycyjne Święta to spożywanie kolacji wigilijnej w ogrodzie przy grillu! Steki, pieczona koza i świąteczny chleb, pojawiają się na stołach dopiero około godziny dwudziestej drugiej. Zaś o północy puszczane są fajerwerki.

W Meksyku dzieci  uczestniczą w procesji, zwanej Posadą. W trakcie procesji dekorowane są domy, które się odwiedza. Zawieszona Piniata (z hiszp. „Piñata” to ludowy zwyczaj krajów latynoskich osadzony w tradycji bożonarodzeniowej. Zabawa polega na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej słodyczami) z siedmioma końcami, symbolizującymi 7 grzechów głównych. Jeśli dzieciom mimo zawiązanych oczu uda się ją zrzucić, spadnie na nich góra słodyczy.

Japończycy celebrują zazwyczaj tylko Wigilię. To dzień wolny od szkoły i związany jest z tradycją zgoła odmienną od polskiej.  Popularność zyskuje w tym czasie jedzenie kurczaka i to z popularnych sieci globalnych serwujących szybkie jedzenie.

W Armenii Boże Narodzenie przypada 6 stycznia, pozostając przy starożytnej tradycji. W tym dniu świętuje się trzy wydarzenia jednocześnie: Narodzenie Pańskie, Pokłon Trzech Króli i Chrzest Jezusa w rzece Jordan. Ormianie nie obchodzą Wigilii, nie dzielą się opłatkiem i nie przystrajają choinek. Zaś część z nich na tydzień przed stosuje bardzo ścisły post, często nie jedząc zupełnie nic.

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed  Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.

Głównym daniem jest pieczona ryba oraz „ciasto Trzech Króli”, w który zapieka się drobne upominki. Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu

Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.

Z życzeniami zdrowych i wesołych Świat Bożego Narodzenia

Szkolni bibliotekarze Renata Knaś i Jolanta Siwczak

Skip to content