DZIEŃ ZIEMI 2022

Dzień Ziemi-celem święta jest promowanie postaw ekologicznych i wiedzy na temat natury i zagrożeń, z jakimi się ona zmaga. Dzień Ziemi odbywa się 22 kwietnia każdego roku.

Co to jest Dzień Ziemi?- Dzień Ziemi jest największym, bo świętowanym w aż 194 krajach wydarzeniem na świecie. Jest to święto na cześć planety Ziemia i jej środowiska naturalnego oraz okazja, by rozmawiać o ochronie natury i promować wiedzę na ten temat. W czasie Dnia Ziemi odbywają się liczne wydarzenia, mające na celu promowanie świadomości na temat takich niebezpieczeństw dla naszej planety jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie wody i powietrza, wymieranie gatunków i inne.

Historia Dnia Ziemi–  po raz pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony w San Francisco (USA), 21 marca 1971 roku. Sam pomysł organizacji takiego święta zrodził się wśród osób, które wsparły akcję ratunkową podczas wycieku ropy naftowej u wybrzeży Santa Barbara w Kalifornii – katastrofy ekologicznej, która kosztowała życie dziesiątki tysięcy zwierząt morskich i ptaków.

Dzień Ziemi”- to też okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią. W szkole włączamy się co roku w działania związane z ochroną środowiska i organizacją obchodów „Dnia Ziemi”.

W tym roku szkolnym uczniowie klas IV – VIII przygotowywali ZDROWE PRZEKĄSKI. Podjadanie między posiłkami wcale nie musi być takie złe, jeśli czekoladowe batony zostaną zastąpione zdrowymi przekąskami.  Uczyliśmy się, że warto postawić na warzywa i owoce. Wszystkie klasy przygotowały zdrowe, kolorowe stoły z przekąskami, którymi częstowaliśmy się na dużej przerwie.

Uczniowie przygotowali również EKO BUDKI DLA OWADÓW–  własnoręcznie wykonane domki dla owadów z materiałów naturalnych np. słoma, drewno.   Na uwagę zasługują domki wykonane przez Kacpra Klaczyńskiego- kl. 4 b, Bogumiła Dybowskiego- kl. 5a, Stanisława Sikorskiego- kl. 4b i Liliany Różańskiej- kl. 4a.

Posadziliśmy też ROŚLINY  DO NACZYŃ Z RECYCLINGU – słoiki, garnki, kalosze, koszyki, miski. Pomysłowe doniczki przygotowali Bogumił Dybowski- kl. 5a, Liliana Różańska – kl. 4a, Oliwia Nowak-kl. 5a

Musimy pamiętać nie tylko tego dnia, że  wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię. O zdrowie naszej planety można i warto dbać na co dzień, poprzez szereg z pozoru niewielkich zmian w naszym zachowaniu. Oto kilka sposobów na ochronę środowiska każdego dnia:

 

– nie marnuj wody – na przykład zakręć kran, gdy myjesz zęby.

– segreguj śmieci

– nie marnuj jedzenia

– nie marnuj prądu

– kupuj produkty ekologiczne

– powtórnie wykorzystuj pojemniki z plastiku

– korzystaj z transportu publicznego lub jedź na rowerze

Szkolni przyrodnicy:

Maciej Perz, Marta Szymkowiak-Szczotka, Renata Knaś

Skip to content