DZIEŃ MATKI

                                     26 maja obchodzimy w Polsce DZIEŃ MATKI .

Jest  to święto, którym wyrażamy szacunek, zrozumienie oraz zwyczajną miłość naszym mamom i ich niełatwej roli w otaczającym nas świecie.

Oficjalnie Dzień Matki, jako święto kalendarzowe pojawiło się w Polsce w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji.

O kulcie bogini – matki czytamy już w najstarszych pismach pochodzących ze starożytnego Rzymu i Grecji. Jednak dużo wcześniej, wśród pierwotnych ludów, gdy tylko w ludziach przebudziła się świadomość, rodzicielstwo było najważniejszą rolą człowieka, a szczególnie kobiety.

 

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata.

W USA święto to obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W USA Dzień Matki jest świętem narodowym. Przed domami i instytucjami państwowymi pojawiają się flagi, a w miastach organizowane są imprezy i pikniki rodzinne.

 

W Wielkie Brytanii ustanowiono święto Mothering Sunday – Niedziela u Matki. Od tamtej pory przypada ono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Tego dnia dzieci, te najmłodsze ale też już dorosłe, spędzają czas w domu rodzinnym. Dawniej nawet więźniowie odsiadujący wyroki za drobne przestępstwa, otrzymywali przepustki na tej jeden dzień.

W Hiszpanii Dzień Matki od początku powiązany był z religijnym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który przypada na 8 grudnia. Przez całe wieki Hiszpanie tego dnia oddawano cześć Maryi Dziewicy oraz własnym matkom. Dopiero w roku 1965 oba święta zostały rozdzielone i Dzień Matki przeniesiony został na pierwszą majową niedzielę. Jednak i ten dzień wybrano z przyczyn religijnych, gdyż maj jest w Hiszpanii miesiącem Maryjnym.

W Meksyku  Dzień Matki obchodzą w kościołach i kaplicach gdyż jest to, jak większość meksykańskich świąt, wydarzenie religijne. W domu, po powrocie z kościoła, mamy zwolnione są ze wszystkich codziennych obowiązków. Obiadem zajmuje się ojciec, a dzieci sprzątają i zabawiają rodzicielkę wierszami, przedstawieniami czy zwykłym czytaniem książek. Całe rodziny spędzają czas razem na zabawach i przyjemnościach.

Niemcy świętują Dzień Matki w drugą niedzielę maja. W Niemczech święto to po raz pierwszy obchodzono w roku 1922, jednak dopiero w 1932 stało się ono świętem narodowym.

Hindusi świętują Dzień Matki w październiku. Jest to święto bardzo kolorowe i huczne. Powiązane jest ono z kultem bogini matki Durga. Jest to bóstwo symbolizujące opiekę nad domownikami, a sama bogini przedstawiana jest jako niezwyciężona wojowniczka, walczące z demonami.

Tego dnia mamom nie wolno zbliżać się do kuchni ani sprzątać. Wszystkie te obowiązki biorą na siebie inni domownicy. Jest to też okazja do wspólnego wyjścia z domu. Często odwiedza się restauracje lub przyjaciół.

W Australii święto ku czci matek obchodzone jest, podobnie jak we Włoszech czy Kanadzie, w drugą niedzielę maja. Jest to bardzo ważne święto dla Australijczyków. W popularności wygrywa z nim jedynie Boże Narodzenie i Walentynki. Jednym z tamtejszych zwyczajów jest przypinanie sobie do ubrań kolorowych goździków. Symbolizują one miłość matki spinającą rodzinę i dbającą o dzieci i dom. Duże znaczenie ma kolor kwiatu. Jeżeli jest on biały, oznacza to, że matka danej osoby zmarła, jeżeli kolor jest inny, to takowa wciąż żyje.

Chińczycy obchodzą święto matek w maju.  Nie jest to święto narodowe i nie obchodzi się go powszechnie. Tradycją w chińskich domach jest obdarowywanie mam białymi liliami. Kwiat ten ma szczególne znaczenie. Matki sadzą go gdy dzieci opuszczają dom. Podobno po tym czy roślina jest silna i zdrowa, mamy wiedzą, jak wiedzie się ich dzieciom.

Dzień Matki we wszystkich krajach łączy jedno, jest to chwila, gdy dzieci spędzają czas z mamami i starają się w każdy możliwy sposób uczcić ich ciężką pracę i zaangażowanie w wychowanie pociech.

 

Szkolne bibliotekarki.

Skip to content