Dzień Liczby π

„Podziwu godna liczba Pi…” – pisała w swym wierszu noblistka Wisława Szymborska. Nie dziwi nas to, gdyż liczba π jest niezwykłym i fascynującym zjawiskiem matematycznym. Znana była już w starożytności. Powstała w wyniku obserwacji jako stosunek długości okręgu do jego średnicy. Wzmianki o π możemy odnaleźć już w Biblii. π nie przestaje inspirować również w dzisiejszych czasach. Ciągle pojawiają się publikacje na jej temat i z jej użyciem.

Dzień Liczby π zorganizowany w naszej szkole 14 marca był świetną okazją do tego, aby uczniowie przekonali się ile wiedzą na temat  tej liczby i jak radzą sobie z wykorzystaniem stałej Archimedesa.

Młodzież klas drugich pracowała nad zadaniami projektowymi, których celem było min. uświadomienie praktycznego zastosowania liczby π i popularyzowanie matematyki. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę matematyczną, przygotowali prezentacje multimedialne przedstawiające historię liczby π oraz jej znaczenie we współczesnym świecie, film reklamujący liczbę π, przygotowali pokaz mody, wzięli udział w konkursie plastycznym (portrety liczby π, π-sanki matematyczne) oraz quizie związanym z liczbą π. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek w postaci babeczek z symbolem π.

Zaangażowanie naszych uczniów pokazało, że matematyka,  to nie tylko zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i przygoda a szkoła jest miejscem gdzie można jednocześnie uczyć się i bawić.

Anna Roszyk-Mikołajczak 

 

 

Skip to content