Dzień Kobiet

Dzisiaj jest 8 marca. Po raz kolejny obchodzimy Dzień Kobiet. Jednak nie zawsze tak było. Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, wtedy to kobiety zaczęły walczyć o większe prawa i równouprawnienie. Poznajmy historię tego wyjątkowego święta. 

Tradycja międzynarodowego dnia kobiet sięga początku 20 wieku.

Kobiety zaczęły dlatego walczyć o lepsze warunki pracy, wyższe pensje itd. Międzynarodowy dzień walki kobiet odbył się po raz pierwszy w roku 1909 w USA. Propagowano wtedy przede wszystkim prawo wyboru przez kobiety.

Rok później 27 sierpnia na 2 międzynarodowym zgromadzeniu kobiet-socjalistek w Kopenhadze  ustanowiło coroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Pierwszy międzynarodowy dzień kobiet odbył się 19 marca 1911 roku w Danii, Niemczech, Austro-Węgrach, Szwajcarii i USA. Miliony kobiet wzięło w tym wydarzeniu udział. Również w następnych latach dzień ten był wielkim sukcesem, mimo że nie została ustanowiona żadna konkretna data i Dzień Kobiet obchodzony był zawsze w marcu lub kwietniu.

Dopiero w 1921 roku została wyznaczona data 8 marca. Głównymi postulatami w tym czasie to prawo wyboru dla kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy, odpowiednia ochrona dla matki i dziecka oraz ustalenie minimalnej płacy.

W latach siedemdziesiątych wraz z pojawieniem się nowego ruchu kobiet stał się on dniem solidarności kobiet. W latach osiemdziesiątych dzień ten był postrzegany jako międzynarodowy dzień walki tak jak przed II wojną światową.
Dzisiaj dzień kobiet jest tylko bladym odbiciem jego początku. Mimo że ciągle jeszcze miliony kobiet na wszystkich kontynentach jest wykorzystywanych.

W Polsce święto kobiet stało się szczególnie popularne w czasach PRL. Zarówno wtedy, jak i dziś to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami lub innymi podarunkami.

DZIEŃ KOBIET CIEKAWOSTKI

 • W Polsce pierwszy dzień kobiet obchodzono w 24 marca 1924 roku.
 • W roku 1911 Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Niemczech, Danii i Szwajcarii.
 • Pierwszy dzień kobiet obchodzono w Belgii w roku 1910.
 • W Polsce lat osiemdziesiątych Dzień Kobiet był mało lubianym świętem, gdyż uważano je za „przymusowy” dzień radości porównywany z 1 Maja.
 • W roku 1993 Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym.
 • Obecnie większość młodych ludzi uważa 8 marca za bardzo przyjemne święto i powód do dobrej zabawy.
 • W latach głębokiego komunizmu popularne było publikowanie 8 marca zdjęć kobiet zasłużonych dla kraju. Miało to pokazać, że nie ma takiej dziedziny życia, w której nie biorą udziału kobiety.
 • Popularne dawniej goździki zastępowane są obecnie tulipanami i różami.
 • Obecnie, jak wynika z badań, ponad 70 procent mężczyzn zamierza kupić swojej kobiecie kwiaty 8 marca.
 • W Wietnamie Dzień Kobiet obchodzi się dwa razy – 8 marca i 20 października.
 • W Rumunii i Portugalii kobiety obchodzą swoje święto we własnym gronie.
 • Symbolem Dnia Kobiet są goździki i tulipany

Wszystkim Paniom dużym i małym życzymy  dużo kwiatów, dużo wiosny.

                                        Szkolne bibliotekarki.

Skip to content