Dzień Dentysty

Ponad 36 tysięcy stomatologów  pracuje w całej Polsce. Jednak dla większości Polaków to święto nie należy do ulubionych.

Według statystyk aż 10 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet nigdy nie odwiedziło gabinetu dentystycznego. Do najczęstszych powodów pójścia do dentysty należą problemy z uzębieniem i tylko 17 proc. osób chodzi do dentysty raz na kilka lat. Najwięcej wśród Polaków, bo aż 43 proc. uważa, że strach, jest główną przyczyną rzadkich wizyt u stomatologa. Najczęściej przeraża nas dźwięk wiertła, przyrządy dentystyczne i przypuszczalne okrucieństwo lekarza.

Jednak, najczęściej to my sami jesteśmy winni za zły stan uzębienia.

I tak według statystyk, Polacy również myją rzadziej i krócej zęby. Obowiązkowe 3 minuty na szczotkowanie zębów poświęca jedynie 25 proc., zaś aż milion osób nie posiada szczoteczki do zębów. Znacząco większa ilość kobiet dba o zęby, a wśród panów aż 70 proc. myje zęby rzadziej niż raz dziennie. Nie najlepszy jest także stan zdrowia jamy ustnej.

Jednym z najczęstszych problemów jest próchnica, która dotyka ponad 90 proc. Polaków, gdzie w Skandynawii odsetek osób wynosi tylko 15 proc. Wśród dzieci próchnica jest tak powszechna, że Polska wraz z Ukrainą plasuje się końcówce rankingu krajów Europy. A zaniedbywanie higieny jamy ustnej, może stać się przyczyną przykrych konsekwencji w przyszłości. Na parodontozę choruje około 70 proc. Polaków, zaś większość osób nie podejmuje żadnego leczenia tej choroby.

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że prawie 2 proc. osób z przedziału wiekowego 35-44 lat nie posiada żadnego własnego zęba, zaś pełnym uzębieniem może pochwalić się 25 proc. Polaków w średnim wieku. Jedną z podawanych przyczyn zaniedbywania wizyt u dentysty był nieprzyjemny wygląd gabinetu lub opryskliwe zachowanie stomatologa.

Wizerunek dentystów-sadystów powoli odchodzi do lamusa, bo polskie gabinety dentystyczne w niczym nie są gorsze od europejskich. Także fachowość i wiedza stomatologów jest ceniona przez zagranicznych pacjentów, którzy w ostatnich latach coraz częściej korzystają z usług polskich dentystów. I może w Dniu Dentysty warto wybrać się z wizytą do stomatologa, nie tylko w celu złożenia życzeń.

 

Życzymy Wam abyście mieli całe życie piękny, zdrowy uśmiech.

Zadbajcie o to już teraz.

Szkolne Bibliotekarki

Skip to content