Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a – 22 stycznia – Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W życiu i serduszku każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto  pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie, upiecze szarlotkę, u kogo są najcudowniejsze wakacje i święta? 

Jak obchodzi się ten szczególny dzień w innych krajach?

Dla mieszkańców USA to świetna okazja do celebrowania rodzinnych chwil i uświadomienia najmłodszym, jak ważni są w ich życiu dziadkowie   Historia amerykańskiego święta dziadków ma swoje początki we wczesnych latach 70. XX wieku w stanie Zachodnia Wirginia. Mieszkająca tam gospodyni domowa pewnego dnia doszła do wniosku, że starsi ludzie powinni mieć swoje święto. Chciała tym samym zwrócić uwagę na los osób starszych, głównie tych przebywających w domach opieki. Pierwszy amerykański Dzień Dziadków obchodzono tylko w Zachodniej Wirginii. Kilka lat później ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter ustanowił ten dzień świętem ogólnonarodowym.

Dzień Dziadków  Kanadzie jest ruchomy – wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day obchodzi się w pierwszy poniedziałek września). Amerykański Dzień Dziadków ma swój hymn i symbol, którym jest kwiat niezapominajki.

Łączony Dzień Babci i Dziadka występuje także w Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do USA święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę października. 

We Francji Dzień Babci i Dziadka świętuje się oddzielnie. Co ciekawe, obie uroczystości dzieli ponad pół roku! Wszystko zaczęło się od chęci uhonorowania ukochanych babć oraz kawy. W latach 50. XX wieku dużą popularnością cieszyła się Kawa Babci (Cafe Grand’Mere). Dziś francuski Dzień Babci obchodzi się w pierwszą niedzielę marca. Popularny prezent na Dzień Babci w kraju nad Sekwaną to oczywiście kawa. W tym dniu nie brakuje także rodzinnych spotkań i szkolnych uroczystości z udziałem wnucząt. 

Parlament Włoch oficjalnie ustanowił Dzień Babci i Dziadka dopiero w 2005 roku, choć starania o to święto trwały od dawna. Rok wcześniej odbyły się pierwsze publiczne obchody w Lombardii, podczas których podkreślano rolę seniorów w społeczeństwie. Nieprzypadkowo na oficjalną datę obchodów Dnia Babci i Dziadka wybrano 2 października. Kościół katolicki wspomina tego dnia Aniołów Stróżów. Najmłodszych uczy się, że dziadkowie są właśnie takimi aniołami – opiekunami, którzy służą radą i doświadczeniem przez całe swoje życie.

Ciekawym przykładem jest również Japonia. W tym kraju nie obchodzi się typowego Dnia Babci i Dziadka. Szacunek wobec starszych to jednak jedna z najważniejszych wartości wyznawanych przez mieszkańców wschodu. Dlatego 15 września, niezmiennie od 1966 roku, Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku.

W Niemczech i Bułgarii swoje święto mają na razie tylko babcie. U naszych zachodnich sąsiadów Dzień Babci przypada na drugą niedzielę października, a seniorki w Bułgarii świętują jak Polki – 21 stycznia.

W lipcu seniorzy mają swoje święto w Brazylii, a w czerwcu w Meksyku. Każda kultura wiąże się z innymi zwyczajami, ale wspólne pozostaje jedno – szacunek i troska o ludzi starszych. 

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze życzymy  dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 

 

Szkolni bibliotekarze

 

Skip to content