Według słów pradawnej wieszczki – Sybilli na przełomie roku 999 a 1000 miał nastąpić koniec świata.
Wtedy to miał zostać uwolniony z podziemi Watykanu potężny potwór Lewiatan. Kilkaset lat wcześniej, miał tegoż smoka uwięzić w lochach papież Sylwester I. Jednak w jaki sposób to uczynił, tego już kroniki nie odnotowały.
To straszne monstrum miało rozedrzeć ziemię, spalić ją na popiół, postrącać gwiazdy z nieboskłonu.
Przerażeni Rzymianie i cała chrześcijańska Europa- struchleli. Z niepokojem wyczekiwali najgorszego.
Siedząc w zaciszu swych domostw komentowali na bieżąco pojawiające się znaki wieszczące rychłą tragedię. W końcu nadszedł dzień końca świata. Rodziny zebrały się, by ostatnie chwile spędzić w swoim towarzystwie. Inni gorliwie padali do stóp kapłanów i prosili o wybaczenie swych grzechów. Atmosfera zbliżającej się ostatniej godziny gęstniała.
Po północy okazało się, że nie zdarzyło się nic! Nie było ani pożogi, ani lewiatana. Nie było spadających gwiazd, pękającego nieboskłonu i rozrywanej na części ziemi. Były jedynie oszołomione twarze, które z wielkim zdziwieniem spoglądały to na swoich bliskich, to na niebo.
Ktoś w końcu pewnie wyrwał się z tego letargu i jako pierwszy krzyknął radośnie, dając upust swoim emocjom. Już za moment ludzie wylegli na ulicę, krzycząc, śpiewając i radując się tym, że jednak koniec świata nie nastąpił.
Rozpoczęła się impreza, którą powtarzamy co rok, już od przeszło tysiąca lat. A przybrała ona imię po dwóch papieżach, którzy byli częścią tej opowieści – Sylwester.
Nowy Rok jest niemal wszędzie na świecie dniem hucznych zabaw i radości. Wiąże się to z naszą głęboką wiarą, że źle już było i że Nowy Rok musi być lepszy od poprzedniego.
Jak świętują nadejście Nowego Roku ludzie w innych krajach i na innych kontynentach?
Jako pierwsi Nowy Rok witają mieszkańcy wyspy Kiribati na Pacyfiku.
U nas w Polsce jest zaledwie 11 godzina rano.
W Ameryce Południowej zwyczaje noworoczne są bardzo bogate i kolorowe. Już od początku stycznia zaczynają się karnawałowe zabawy, pełne tańca i muzyki.
W Peru popularnym zwyczajem jest zakładanie przez młode panie czerwonej bielizny. Ma to przynieść wielką miłość w nadchodzących miesiącach.
Brazylijczycy ubierają się cali na biało, co ma zapobiegać agresji i przynieść pokój.
Najbardziej rozpoznawalne powitania Nowego Roku odbywa się w Stanach Zjednoczonych.
W Nowym Jorku od ponad stu lat, na skrzyżowaniu Siódmej Alei i ulicy Broadway gromadzą się tłumy ludzi, by na Time Square powitać Nowy Rok.
Wszyscy z zapartym tchem czekają na opadnięcie ogromnej, blisko sześciotonowej kryształowej kuli, na szczycie jednego z wieżowców.
Relację z powitania Nowego Roku w USA ogląda ponad miliard ludzi na całym świecie.
Podobnie jak Amerykanie, taki i Kanadyjczycy obchodzą Nowy Rok w kilku strefach czasowych. Istnieje tu zwyczaj witania Nowego Roku w jednej strefie i szybki przejazd do następnej, by bawić się jeszcze raz.
W państwie środka Nowy Rok nie jest stałym świętem. Zależny jest on od kalendarza księżycowego, co czyni z niego święto ruchome, przypadające w okresie od końca stycznia do połowy lutego.
- Nasze tradycje noworoczne są nie mniej ciekawe od tych z dalekiego świata. Oczywiście lampka szampana o północy i wzajemne życzenia pomyślności to zwyczaj popularny w całej Europie.
- Dobrym pomysłem jest mieć pełną lodówkę w Nowy Rok, dzięki temu nie straszny nam głód.
- W portfelu powinna znaleźć się łuska z karpia podanego na wigilii.
- Przed Nowym Rokiem dom nie powinien być wysprzątany. Można niechcący wymieść z niego szczęście.
Drodzy Uczniowie, życzymy Wam wszystkiego co najlepsze na nadchodzący NOWY ROK
Wasze Bibliotekarki