DLACZEGO OBCHODZIMY SYLWESTRA?

Według słów pradawnej wieszczki – Sybilli  na przełomie roku 999 a 1000 miał nastąpić koniec świata.

Wtedy to miał zostać uwolniony z podziemi Watykanu potężny potwór Lewiatan. Kilkaset lat wcześniej, miał tegoż smoka uwięzić w lochach papież Sylwester I. Jednak w jaki sposób to uczynił, tego już kroniki nie odnotowały. 

To straszne monstrum  miało rozedrzeć ziemię, spalić ją na popiół, postrącać gwiazdy z nieboskłonu.

Przerażeni Rzymianie i cała chrześcijańska Europa-  struchleli. Z niepokojem wyczekiwali najgorszego. 

Siedząc w zaciszu swych domostw komentowali na bieżąco pojawiające się znaki wieszczące rychłą tragedię.  W końcu nadszedł dzień końca świata. Rodziny zebrały się, by ostatnie chwile spędzić w swoim towarzystwie. Inni gorliwie padali do stóp kapłanów i prosili o wybaczenie swych grzechów. Atmosfera zbliżającej się ostatniej godziny gęstniała.

Po północy okazało się, że  nie zdarzyło się nic! Nie było ani pożogi, ani lewiatana. Nie było spadających gwiazd, pękającego nieboskłonu i rozrywanej na części ziemi. Były jedynie oszołomione twarze, które z wielkim zdziwieniem spoglądały to na swoich bliskich, to na niebo.

Ktoś w końcu pewnie wyrwał się z tego letargu i jako pierwszy krzyknął radośnie, dając upust swoim emocjom. Już za moment ludzie wylegli na ulicę, krzycząc, śpiewając i radując się tym, że jednak koniec świata nie nastąpił.

Rozpoczęła się impreza, którą powtarzamy co rok, już od przeszło tysiąca lat. A przybrała ona imię po dwóch papieżach, którzy byli częścią tej opowieści – Sylwester.

Nowy Rok jest niemal wszędzie na świecie dniem hucznych zabaw i radości. Wiąże się to z naszą głęboką wiarą, że źle już było i że Nowy Rok musi być lepszy od poprzedniego.

Jak świętują nadejście Nowego Roku ludzie w innych krajach i na innych kontynentach?

Jako pierwsi Nowy Rok witają mieszkańcy wyspy Kiribati na Pacyfiku.

 U nas w Polsce jest zaledwie 11 godzina rano.

W Ameryce Południowej zwyczaje noworoczne są bardzo bogate i kolorowe. Już od początku stycznia zaczynają się karnawałowe zabawy, pełne tańca i muzyki.

W Peru popularnym zwyczajem jest zakładanie przez młode panie czerwonej bielizny. Ma to przynieść wielką miłość w nadchodzących miesiącach. 

Brazylijczycy ubierają się cali na biało, co ma zapobiegać agresji i przynieść pokój.

Najbardziej rozpoznawalne powitania Nowego Roku odbywa się w Stanach Zjednoczonych.

W Nowym Jorku od ponad stu lat, na skrzyżowaniu Siódmej Alei i ulicy Broadway gromadzą się tłumy ludzi, by na Time Square powitać Nowy Rok.

Wszyscy z zapartym tchem czekają na opadnięcie ogromnej, blisko sześciotonowej kryształowej kuli, na szczycie jednego z wieżowców.

Relację z powitania Nowego Roku w USA ogląda ponad miliard ludzi na całym świecie.

Podobnie jak Amerykanie, taki i Kanadyjczycy obchodzą Nowy Rok w kilku strefach czasowych. Istnieje tu zwyczaj witania Nowego Roku w jednej strefie i szybki przejazd do  następnej, by bawić się jeszcze raz.

W państwie środka Nowy Rok nie jest stałym świętem. Zależny jest on od kalendarza księżycowego, co czyni z niego święto ruchome, przypadające w okresie od końca stycznia do połowy lutego.

  • Nasze tradycje noworoczne są nie mniej ciekawe od tych z dalekiego świata. Oczywiście lampka szampana o północy i wzajemne życzenia pomyślności to zwyczaj popularny w całej Europie.
  • Dobrym pomysłem jest mieć pełną lodówkę w Nowy Rok, dzięki temu nie straszny nam głód.
  • W portfelu powinna znaleźć się łuska z karpia podanego na wigilii.
  • Przed Nowym Rokiem dom nie powinien być wysprzątany. Można niechcący wymieść z niego szczęście.

Drodzy Uczniowie, życzymy Wam wszystkiego co najlepsze na nadchodzący NOWY ROK

Wasze Bibliotekarki

Skip to content