Międzynarodowy Dzień Ziemi

to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

Ziemia to piąta pod względem wielkości planeta w Układzie Słonecznym, która w większości składa się z wody, stąd często nazywana jest “niebieską planetą”. To miejsce, na którym żyją ludzie, chociaż trudno przewidzieć, jak długo życie będzie tu możliwe. Wycinki lasów, uwalniane do atmosfery spaliny i zanieczyszczenia…
Wszystko to powoduje, że komfort egzystencji na niebieskiej planecie pogarsza się. Czy można to zatrzymać?

Jak się zaczął Dzień Ziemi?

Pomysłodawcą tego, aby zorganizować takie święto był John McConnell, miało to miejsce już w roku 1969 podczas konferencji UNESCO. Już rok później, w 1970, 22 kwietnia ogłoszono Dniem Ziemi. Ideę walki o dobro planety szybko podchwycili młodzi ludzie, którzy zaczęli między innymi masowo wychodzić na ulice, domagając się od polityków większej troski o środowisko. Przyniosło to oczekiwane efekty, bowiem wkrótce uchwalono pierwsze ustawy: Clean Water Act oraz Clean Air Act. W Polsce pomysł obchodzenia tego święta przyjął się równo 20 lat później. Co ciekawe, data ta jest nieprzypadkowa, bowiem ma wówczas miejsce równonoc – na północy wiosenna, zaś na południu jesienna. To doskonała okazja, aby podnosić świadomość, szczególnie wśród młodzieży.

Co można zrobić, aby ocalić Ziemię?

Warto zastanowić się nad tym, co każdy jako jednostka może zrobić dla Ziemi.Niekoniecznie musi być to przeforsowanie nowego projektu ustawy, bowiem nawet małe działania mogą okazać się cenne. Na początek warto zwrócić uwagę na wytwarzane śmieci. Aktualnie niemal w każdej miejscowości znajdują się kontenery na szkło, plastik, aluminium czy makulaturę. To surowce, które można ponownie wykorzystać, zamiast składować je na wysypiskach. Większe odpady, takie jak stare meble, należy oddać do punktu utylizacyjnego, tam zostaną one posortowane i otrzymają nowe życie – na przykład jako płyta wiórowa stanowiąca podstawę szafy. To samo dotyczy sprzętu elektronicznego, którego pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać razem z innymi śmieciami, jest to bowiem skrajnie niebezpieczne dla środowiska. Oprócz tego warto korzystać z ładnej pogody i zamiast dojeżdżać do pracy samochodem, wybrać rower, co będzie korzyścią także dla zdrowia. Dobrze jest również posadzić drzewo, które produkuje niezbędny do życia tlen i oczyszcza powietrze z toksyn. Można także pomyśleć nad ochroną środowiska i zmniejszeniem rachunków zarazem, poprzez oszczędzanie wody, światła i prądu. Wystarczy wybrać prysznic zamiast kąpieli, wstawiać tylko pełną pralkę, nie zostawiać włączonego światła w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, a na noc wyłączać listwy elektryczne. Należy pamiętać, że Ziemia to wspólne dobro, którego jednak nie można eksploatować w nieskończoność. Trzeba o nią dbać, aby zawsze była czystym i zdrowym domem. Nawet tak proste czynności jak segregowanie swoich śmieci mają ogromne znaczenie dla niebieskiej planety. Warto myśleć nie tylko o sobie, lecz także o tych, którzy będą zamieszkiwać ją po nas.

Renata Knaś
Marta Szymkowiak-Szczotka
Maciej Perz

Skip to content