11 listopada – Święto Niepodległości

W XVIII wieku Polska utraciła niepodległość – podczas trzech rozbiorów (w 1772, 1793 i 1795 roku)  jej ziemie zostały podzielone między trzy mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Polska zniknęła wówczas z mapy Europy na 123 lata.

Co przyczyniło się do odzyskania niepodległości przez Polskę?

Do odzyskania przez Polskę niepodległości przyczyniła się korzystna koniunktura polityczna pod koniec I wojny światowej, a także wola milionów Polaków.

W jaki sposób Polacy próbowali odzyskać niepodległość?

Polacy w XIX w. próbowali odzyskać niepodległość drogą zbrojną, polityczną i gospodarczą. Jest to okres narodu bez państwa. Naród Polski wielokrotnie starał się przywrócić choć namiastkę własnej niezależności, jak np. .Księstwo Warszawskie, bądź pod rządami zaborcy wzrastali w wiedzy i kulturze.

I wojna światowa była największą w dotychczasowych dziejach. Zaangażowanie tak olbrzymiej ilości państw oznaczał w wypadku zwycięstwa jednej strony całkowite zachwianie równowagi w Europie, gdzie Polski nie było. Dwaj najwięksi okupanci Polski – Prusy i Rosja – były w konflikcie. Był to IDEALNY moment na wykorzystanie powstałego zamieszania. Po zwycięskiej dla Ententy wojnie Polska mogła starać się w Wersalu o przywrócenie Niepodległości. Nowy porządek w Europie rzeczywiście sprzyjał Rzeczypospolitej i powróciła ona na mapę polityczną po 123 latach.

„Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” – idealne podsumowanie tego, w jaki sposób I wojna światowa umożliwiła Polsce powrót do Europy.

Dlaczego 11 listopada 1918 r został uznany za dzień odzyskania niepodległości?

Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

Święto Niepodległości. Polskie tradycje.

W jaki sposób Polacy obchodzą święto 11 listopada?

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”. 11. listopada polskie ulice zazwyczaj mienią się narodowymi sztandarami, stającymi się symbolem zwycięstwa. Inną równie popularną tradycją jest noszenie biało-czerwonych kotylionów. Znana też jako rozetka jest symbolem ważnych wydarzeń dla historii Polski

Jakie piosenki na 11 listopada?

Obchodom często towarzyszy śpiewanie pieśni patriotycznych. Do najpopularniejszych piosenek na 11 listopada należą m.in. „Rota”, „My, pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie”.

Szkolne bibliotekarki

Skip to content