Narodowy Dzień Niepodległości
obchodzony jest 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Święto Niepodległości w Polsce, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Historia tego święta jest ściśle związana z wydarzeniami końca I wojny światowej i działaniami polskich polityków oraz działaczy niepodległościowych.
Polska przestała istnieć jako suwerenne państwo po rozbiorach, kiedy to jej ziemie podzielono między Rosję, Prusy i Austrię. Przez ponad sto lat Polacy podejmowali różne próby odzyskania niepodległości, w tym powstania narodowe, takie jak powstanie listopadowe w 1830 roku i powstanie styczniowe w 1863 roku, które jednak zostały stłumione.
Przełom nadszedł wraz z końcem I wojny światowej. Rozpad trzech zaborczych mocarstw – Niemiec, Austro-Węgier i Rosji – stworzył sprzyjające okoliczności do tego, aby Polacy mogli myśleć o rekonstrukcji swojego państwa. W tym czasie na arenie międzynarodowej działali wybitni polscy politycy, m.in. Roman Dmowski oraz Józef Piłsudski, którzy walczyli o utworzenie państwa polskiego.
11 listopada 1918 roku, w dniu kiedy w Compiègne podpisano rozejm kończący działania wojenne na froncie zachodnim, Józef Piłsudski przejął władzę w kraju. Dzień 11 listopada stał się symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwsze Święto Niepodległości było oficjalnie obchodzone w 1937 roku. Podczas II wojny światowej i późniejszej komunistycznej dominacji święto to było zakazane lub nieobchodzone oficjalnie. Dopiero po upadku komunizmu w 1989 roku Święto Niepodległości zostało przywrócone i jest obecnie jednym z najważniejszych dni w polskim kalendarzu narodowym, będąc dniem wolnym od pracy i dniem pełnym uroczystości państwowych oraz publicznych celebracji.
Szkolne bibliotekarki.