Dlaczego prima aprilis jest 1 kwietnia?
Niektóre przekazy wskazują, że w dawnych wierzeniach 1 kwietnia uważany był za dzień, w którym duchy miały swobodę działania i mściły się na żywych, robiąc im figle. Ten mistyczny element mógł wpłynąć na rozpowszechnienie się tradycji robienia żartów.
Po łacinie Prima Aprilis oznacza dosłownie „pierwszy kwietnia”. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione. Prima Aprilis zaczął być popularny w Europie w średniowieczu. Najprawdopodobniej nawiązuje on do dawnych starogreckich oraz starorzymskich praktyk.
Po co jest prima aprilis?
Według Elżbiety Zarych chrześcijaństwo nie mogąc się pogodzić z kolejnym pogańskim świętem prima aprilis, zaczęło wiązać je z Judaszem Iskariotą. Miał się on urodzić właśnie pierwszego kwietnia i dlatego dzień ów kojarzył się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą[7].
Kiedy w 1582 roku Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego, a nowy rok rozpoczynał się w dniu 1 stycznia, nadal w wielu krajach prezenty noworoczne otrzymywano 1 kwietnia. Ponadto było wiele osób, które nie słyszały lub nie wierzyły w zmianę daty i nadal obchodziły Nowy Rok właśnie 1 kwietnia. Inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich „kwietniowymi głupcami” .
Do Polski prima aprilis dotarł z Europy Zachodniej w XVI wieku.
- W krajachanglojęzycznych nazywany jest „Dniem Głupców” (April Fools’ Day lub All Fools’ Day).
- W Niemczech to po prostu „1 kwietnia”.
- We Francji prima aprilisjest określany jako „Dzień kwietniowej ryby”.
- W Szkocji znany jest jako „Polowanie na głupca”.
Życzymy Wam udanego dnia 1 Kwietnia!
Szkolne Bibliotekarki