Nadanie szkole imienia

Uroczystość nadania szkole imienia Integracji Europejskiej i wręczenia sztandaru Gimnazjum w Tarnowie Podgórnym w dniu 20 maja 2011 roku.

Data 20 maja 2011 roku zapisuje się w historii naszego gimnazjum jako jedna z najważniejszych. Tego dnia nastąpiło oficjalne nadanie szkole imienia Integracji Europejskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1000  Mszą św. w kościele parafialnym w Tarnowie Podgórnym. W Mszy św. uczestniczyli uczniowie, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych z tarnowskim gimnazjum szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym, Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie, Szkoły Podstawowej im. Gen. J. Dowbora Muśnickiego w Lusowie, Szkoły Podstawowej w Ceradzu Kościelnym i Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie. Podczas Mszy św. prezbiter Adam Prozorowski poświęcił sztandar szkoły, a po zakończeniu uroczystości w kościele, wszyscy uczestnicy przy dźwiękach tarnowskiej orkiestry przemaszerowali ulicą Poznańską do budynku gimnazjum.

W pięknie przystrojonej auli odbyła się dalsza część ceremonii  związana z nadaniem szkole imienia. Rozpoczęła się ona o godzinie 1130  wspólnym odśpiewaniem hymnu i przywitaniem  przybyłych gości przez Dyrektora Gimnazjum w Tarnowie Podgórnym Panią Halinę Topolewską. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Pan Grzegorz Leonhard odczytał Uchwałę Rady Gminy w Tarnowie Podgórnym o nadaniu Gimnazjum imienia Integracji Europejskiej. Później miała miejsce celebracja symbolicznego wbicia pamiątkowych gwoździ a następnie przekazania przez fundatorów sztandaru na ręce Pani Dyrektor i społeczności szkolnej.

Kolejnym etapem świętowania było uroczyste ślubowanie przedstawicieli wszystkich klas gimnazjalnych. Tekst ślubowania odczytała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Marcelina Czajka, a wyróżnieni uczniowie  pełnili obowiązki ślubujących.

W dalszej części uroczystości głos zabrała Wielkopolski Kurator Oświaty Pani Elżbieta Walkowiak, Wójt Gminy Tarnowo Podgórne Pan Tadeusz Czajka, Przedstawiciel Starostwa  Powiatowego  Pan Przemysław Wantuch, , Przewodnicząca Rady Rodziców naszego Gimnazjum Pani Danuta Przybecka oraz dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły z Ukmerge Pan Leonas Zuklis. Po przemówieniach nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych, po czym wszystkich zaproszono do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli naszego Gimnazjum.

Występ rozpoczął się polonezem wykonanym przez uczniów w strojach ludowych reprezentujących wszystkie regiony Polski. Młodzi artyści przedstawili serię scenek ukazujących charakterystyczne dla danego kraju elementy kultury, motywy literackie i postacie zarówno z literatury, historii jak i różnych innych dziedzin. Tę część imprezy poprowadziła postać Lajkonika, która wiodła publiczność poprzez kolejne kraje, rozpoczynając od Polski.

Lajkonik przeniósł nas do Hiszpanii, z którą związani są corrida, Picasso oraz piękna Carmen. Na wycieczce po Hiszpanii nie mogło zabraknąć piosenki pt.  „Desperado”  wykonanej przez gimnazjalnego A. Banderasa.

Po krainie słońca i ognistych rytmów przyszła kolej na Grecję, w której mityczną przestrzeń przenieśli nas Parys, Atena, Hera i Afrodyta. Charakterystyczny dla  kultury greckiej taniec o nazwie Zorba wykonały tancerki, które wprawiły wszystkich w świetny nastrój.

Następnie spotkaliśmy się z Pipi i Aniką, a chór Allegro odśpiewał jeden z najpopularniejszych utworów Abby – „Mamma Mia”.

Ze Szwecji przenieśliśmy się do krainy wiecznej zieloności, przez którą poprowadził nas Gandalf, Tristan i Izolda, a podróż ta  zakończyła się zaprezentowaniem przez dziewczęta z klasy IIIa tańca irlandzkiego, który rozemocjonował publiczność.

Sherloc’k  Holmes wraz z Doktorem  Watsonem zabrali nas na wycieczkę po Anglii przy dźwiękach melodii „I will follow him” wykonanej przez chór.

Francji przybliżali nam Asterix i Obelix. Mieliśmy okazję poznać muszkieterów i Ludwika XII wraz z małżonką Anną Austriaczką. Wyprawę po tym kraju zwieńczył brawurowy kankan  oraz piosenka o najpopularniejszej ulicy Paryża „Aux Champs Elyss’e”

Na wycieczkę po Austrii zaprosił nas Krasnal i Hans a także postacie z bajek braci Grimm. Zachwyciliśmy się również wspaniałą choreografią walca w wykonaniu uczniów. Chór natomiast popisał się piosenką w języku niemieckim „Ein bischen Friden”.

W słonecznej Italii przywitali nas Pinokio, gondolier oraz Don Vito Corleone, a chór Allegro wykonał „Amico-e” piosenkę w języku włoskim przypominającą wszystkim, że przyjaźń nie zna granic.

Na scenie, gościnnie pojawili się chórzyści z Koła Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego w Tarnowie Podgórnym pod dyrekcją Pana Szczepana Tomczaka. Artyści wykonali dwie pieśni opowiadające o miłości.

Wspólne wykonanie utworu „Peace on earth” zbliżyło do siebie trzy pokolenia i pokazało jak ważne jest wzajemne zrozumienie i współpraca, nawiązując do poruszonej w czasie uroczystości tematyki dotyczącej integracji europejskiej, wielokulturowości, barwności,  konieczności akceptacji i otwarcia na świat. Ceremonię zwieńczyło wykonanie przez oba chóry „Ody do radości” hymnu Unii Europejskiej.

Ostatnim punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, zaproszenie gości na poczęstunek oraz obejrzenie  wystaw, zwiedzanie szkoły, a także do złożenia okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.

Nadanie imienia szkole było świętem, które zapamiętamy na długo.